Szefem delegacji Izraela na rozmowy z polską delegacją ws. konfliktu wokół nowelizacji ustawy o IPN będzie dyrektor generalny izraelskiego resortu spraw zagranicznych Juwal Rotem - poinformował we wtorek rzecznik izraelskiej dyplomacji Emmanuel Nahszon.
Jak napisał na Twitterze rzecznik, dyskusje będą dotyczyć „polskiej ustawy, ochrony pamięci historycznej i wspólnych wysiłków, by uniknąć szkody dla badań (naukowych) i wolności słowa”.
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała PAP, że polska delegacja rządowa pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego spotka się w czwartek w Izraelu ze swoim odpowiednikiem, w celu podjęcia dialogu.
Polski rząd uzgodnił ze stroną izraelską termin spotkania zespołu ds. relacji polsko-izraelskich. To zespół, o którym rozmawiali podczas rozmowy telefonicznej premier Mateusz Morawiecki i premier Benjamin Netanjahu
— powiedziała.
Zarówno Polska, jak i Izrael chcą prowadzić realny dialog o wszystkich sprawach, które od miesiąca są w centrum zainteresowania naszych rządów i naszych społeczeństw
— powiedziała Kopcińska.
Dziennik „Haarec” poinformował, że polska delegacja dyplomatów, dziennikarzy i ekspertów zajmujących się II wojną światową przybędzie do Izraela w środę. Celem rozmów ma być „zmniejszenie napięcia między dwoma krajami”.
W poniedziałek komisja Knesetu ds. imigracji, absorpcji i diaspory wezwała polskie władze do cofnięcia nowelizacji ustawy o IPN. Obecny na obradach ambasador RP Jacek Chodorowicz zapewnił, że Warszawa jest gotowa na rozmowy z Izraelem.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.
Zgodnie z nowelizacją każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.
Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. W jego skład weszli: wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, dyrektor Departamentu Prawnego KPRM Armen Artwich oraz Bronisław Wildstein.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/383632-juwal-rotem-szefem-delegacji-izraela-na-rozmowy-ze-strona-polska-dyskusje-beda-dotyczyc-ustawy-o-ipn