W Brukseli rozpoczęło się we wtorek spotkanie ministrów ds. europejskich państw UE. Jego tematem ma być m.in. Polska w kontekście uruchomionego w grudniu przez Komisję Europejską art. 7 unijnego traktatu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kompromis coraz bliżej? Szymański w „WamS”: „Wierzymy, że Polska i UE osiągną wspólne stanowisko w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości”
Na spotkaniu zaplanowano prezentację wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który ma spomnieć także o dialogu, zapoczątkowanym przez premiera Mateusza Morawieckiego. Do wypowiedzi komisarza ustosunkuje się wiceszef MSZ Konrad Szymański, który także podkreśli znaczenie dialogu.
Ministrowie będą też rozmawiać w formule 27 państw o Brexicie. Polskę na spotkaniu reprezentuje wiceszef MSZ, minister ds. europejskich Konrad Szymański.
Przed spotkaniem przedstawicielka bułgarskiej prezydencji, minister spraw zagranicznych Ekaterina Zachariewa podkreśliła, że przedstawienie propozycji KE w sprawie uruchomienia art 7. wobec Polski jest dopiero początkiem procedury i na tym etapie nie wiąże się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji.
Według doniesień RMF FM, Komisja Europejska i Polska dmuchają na zimne, żeby dzisiejsza Rada UE, która ma formalnie rozpocząć procedurę art. 7 wobec Polski, nie zaszkodziła dialogowi, który ma doprowadzić do kompromisu między Polską a Brukselą. Zdaniem dyplomaty małego kraju UE, to nie jest właściwy moment ani czas na debatę o Polsce. Inny dyplomata stwierdził, że niektórzy ministrowie np. Niemiec, Holandii, Belgii, Luksemburga czy Szwecji będą chcieli jednak zabrać głos, „by podkreślić znaczenie rozpoczętego dialogu Polski z Komisją”.
8 marca premier Mateusz Morawiecki ma spotkać się z szefem KE Jean-Claude’em Junckerem w Brukseli. Morawiecki mówił, że wcześniej powinna być opublikowana tzw. biała księga, w której dokładnie zostanie pokazana rzetelna analiza podejścia rządu do wszystkich rekomendacji i uwag KE w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
ZOBACZ TAKŻE: Im bliżej premier Morawiecki jest celu - przekonania UE do polskich reform - tym większy atak na niego
Komisja Europejska, uruchamiając w grudniu art. 7.1. unijnego traktatu wobec Polski, wskazała, jakie działania muszą podjąć władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Poza zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym KE domaga się też nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów członków Rady i zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego.
wkt/PAP/rmf24.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/383519-dojdzie-do-porozumienia-w-brukseli-rozmowy-na-temat-polski-i-artykulu-7-komisja-europejska-przedstawi-swoje-propozycje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.