Do dziennikarzy portalu wPolityce.pl docierają nieoficjalne informacje mówiące o tym, że Muzeum Historii Żydów w Polsce Polin przygotowuje spot sugerujący problem związany ze zjawiskiem antysemityzmu w Polsce. W podtekście - taki sam jak ten sprzed 50 lat i wydarzeń Marca‘68. Tematem ma zajmować się jedna z największych na świecie agencji PR.
Na podstawie ostatniej debaty w owym muzeum już teraz można stwierdzić, że narracja instytucji jest, delikatnie rzecz ujmując, nieprzychylna obecnemu rządowi. Porównywanie wydarzeń z marca 1968 r. do obecnych jest jednak, mówiąc już dosadniej, skandaliczne.
Czyżby muzeum chciało stworzyć obraz antysemickiej Polski? Według naszego informatora, w przeddzień 50 rocznicy wydarzeń z 8 marca 1968 r. chce przygotować spot całkowicie wypaczający obraz tamtych dni. Porównujący haniebną nagonkę polityczną komunistycznych władz w Polsce do postawy całego narodu. A także postawy rządu PiS do postawy włodarzy PRL.
Ma to być film sugerujący antysemityzm w Polsce. Taki sam jak 50 lat temu. Tematem ma zajmować się jedna z największych na świecie agencji PR.
Bohaterką filmu ma być blondwłosa dziewczynka o niebieskich oczach głosząca antysemickie hasła. W domyśle – Polka antysemitka.
Czyżby muzeum rzeczywiście chciało w ten sposób dolać oliwy do ognia i tak gorejącego już konfliktu na linii Polska-Izrael? Z przedstawicielami instytucji próbowaliśmy się skontaktować, ale - jak do tej pory - bezskutecznie.
Zanim rozpoczną się oficjalne obchody upamiętniające tamte wydarzenia, i zanim kolejne działa zostaną wytoczone przeciw Polsce, należałoby wziąć sprawy w swoje ręce. Pokazać światu historię taką, jaką była.
W istocie, w latach 1968-1969 z Polski wyemigrowało ponad 15 tys. Żydów bądź osób pochodzenia żydowskiego. Wśród nich było m.in. ok. 500 pracowników naukowych, ok. 1000 studentów, a także dziennikarze, filmowcy, pisarze i aktorzy.
Przyczyny tej sytuacji doskonale opisał prof. Wojciech Roszkowski:
„Komuniści próbowali zmobilizować w Polsce w marcu 1968 r. najciemniejsze siły drzemiące w każdym społeczeństwie - szowinizm, rasizm i ksenofobię - by rozegrać swoje porachunki oraz przesłonić istotne przyczyny permanentnego kryzysu społecznego w PRL, oduczyć Polaków racjonalnego myślenia i uczynić wspólnikami w walce z urojonym wrogiem”.
Jeśli takiej kampanii nie przygotował rząd, działać musimy my. Tak jak tysiące internautów już tagujących i przekazujących dalej prawdę o polskiej historii w świat. Jak internauci tworzący nowe filmy, po polsku i po angielsku. Jak młodzi tłumaczący hasła związane z polską historią, z Polakami ratującymi Żydów na jeszcze inne języki.
Jak każdy z nas, który spisuje wspomnienia swoich przodków sprzed lat. Dziś widzimy wyraźnie, że to, jaką historię usłyszą nasze dzieci, zależy od naszego pokolenia. Bo ostatnich świadków może za chwilę zabraknąć.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/383512-tylko-u-nas-opowiedzmy-swoja-historie-zanim-zrobia-to-za-nas-czy-polin-juz-teraz-szykuje-kampanie-znieksztalcajaca-obraz-wydarzen-z-marca-68