Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zaapelował o ostudzenie emocji i spokojną ocenę działań Polskiej Fundacji Narodowej, którą nadzoruje. W jego ocenie narobiła sobie ona wielu wrogów odmawiając pieniędzy wielu instytucjom.
Gliński powiedział w piątek w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma 9”, że PFN nie jest fundacją do rozdawania publicznych pieniędzy na różne projekty, które są tam składane.
Przychodzi pan, który jest właścicielem kilku tytułów prasowych i żąda wsparcia - dość zresztą obcesowo żąda wsparcia - tej inicjatywy, ale nie dostaje tych pieniędzy, ponieważ PFN strzeże funduszy publicznych. Natychmiast w tych tytułach zaczyna się nagonka na Fundację
— powiedział wicepremier.
No nie możemy tak funkcjonować i mówmy o tym wprost
— dodał.
Zaznaczył, że nie ma jeszcze roku, gdy fundacja faktycznie funkcjonuje, musi ona bardzo precyzyjnie wybierać swoje cele i czasami jakieś błędy popełnia.
Na nią spadła jakaś potworna krytyka, jakby za te całe lata zaniedbań w polskiej polityce wizerunkowej
—ocenił Gliński.
Jego zdaniem, PFN „robi bardzo dużo i efekty tego będziemy widzieli”.
Prosiłbym o wstrzemięźliwość i o sprawiedliwą ocenę. Tak, fundacja musi podlegać ocenie (…) w statucie mam pewne uprawnienia dotyczące funkcjonowania tej fundacji, natomiast z punktu widzenia nadzoru, to w zasadzie mogę sprawdzić sprawozdanie tej fundacji
— powiedział.
Zaznaczył, że nie ma go jeszcze, ponieważ PFN ma czas do połowy roku, by je złożyć.
Kłócimy się, czy spieramy o różne sprawy, żeby to szło w lepszym kierunku, bardziej dynamicznie, ale robi bardzo wiele rzeczy, o których nie wszyscy wiedzą. Zapowiedział, że będzie naciskać, by za jakiś czas PFN zrobiła dużą konferencję prasową i wszystko to przedstawiła.
Zaznaczył, że jego resort odpowiada m.in. na interpelacje dotyczące fundacji i np. kampania billboardowa dotycząca polskich sądów nie kosztowała 19 mln zł, tylko 6-7 mln łącznie z innymi działaniami edukacyjnymi.
PFN została powołana w celu promowania dobrego wizerunku Polski oraz przeciwdziałania rozpowszechnianiu za granicą informacji i publikacji o nieprawdziwych treściach, krzywdzących lub zniesławiających Rzeczpospolitą Polską i naród polski. Po tym, gdy pod koniec stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o IPN, Nowoczesna złożyła wniosek o udostępnienie przez Polską Fundację Narodową informacji publicznej nt. działań, jakie podjęła w celu zwalczania zwrotu „polskie obozy śmierci” w okresie od października 2017 do stycznia 2018 roku.
pc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/382942-minister-glinski-apeluje-o-ostudzenie-emocji-ws-pfn-prosilbym-o-wstrzemiezliwosc-i-o-sprawiedliwa-ocene