Szef MSWiA Joachim Brudziński, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu wyborczego, przedstawił w poniedziałek przewodniczącemu PKW Wojciechowi Hermelińskiemu kandydatów na stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego. Są to: Magdalena Pietrzak, Mirosław Sanek i Paweł Szrot.
Na podstawie art. 190 par. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks Wyborczy, Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawił Wojciechowi Hermelińskiemu, przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej, troje kandydatów na stanowisko Szefa Krajowego Biura Wyborczego
— poinformował resort w komunikacie
Kandydatami na szefa KBW są: urzędniczka Magdalena Pietrzak, obecny zastępca GIODO Mirosław Sanek oraz obecny wiceszef KPRM Paweł Szrot.
Według MSWiA kandydaci nie są członkami żadnej partii politycznej, posiadają doświadczenie niezbędne do objęcia funkcji zaufania publicznego.
Dają rękojmię rzetelnego oraz bezstronnego organizowania procesu wyborczego
— podkreślono w komunikacie.
W ocenie szefa MSWiA kandydatury przedstawione Państwowej Komisji Wyborczej pozwolą na sprawne i terminowe powołanie Szefa Krajowego Biura Wyborczego, który niezwłocznie włączy się w działania mające na celu przeprowadzenie procesu wyborczego**
— czytamy.
Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała na Twitterze, że do PKW wpłynęły nazwiska kandydatów na szefa KBW. Obecnie - jak przekazano - trwa ich sprawdzanie pod kątem formalnym. Podkreślono, że w najbliższych dniach PKW zaprosi kandydatów na spotkanie.
31 stycznia w życie weszła nowela Kodeksu wyborczego. Nowe przepisy przewidują, że nowy szef KBW zostanie powołany przez PKW w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji po zasięgnięciu opinii szefów Kancelarii Sejmu, Senatu oraz prezydenta.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/382188-kto-zostanie-szefem-kbw-szef-mswia-przedstawil-trzech-kandydatow-daja-rekojmie-rzetelnego-oraz-bezstronnego-organizowania-procesu-wyborczego