Kanclerz Niemiec Angel Merkel poświęciła swój cotygodniowy podcast polsko-niemieckiej współpracy, wyrażając zadowolenie z powodu zblizającej się wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spotkanie premiera Morawieckiego z kanclerz Merkel 16 lutego. Główne tematy rozmów to przyszłość UE oraz relacje polsko-niemieckie
Merkel wyraziła zadowolenie ze zbliżającej się wizyty szefa polskiego rządu w Niemczech i tym samym z „możliwości otwarcia nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich”. Przypomniała, że od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy mija w tym roku 27 lat; dokument ten wskazała jako bazę, na której rozwinęła się „żywotna współpraca, która jest stabilna, nawet jeśli w niektórych kwestiach utrzymują się różnice zdań”.
Odnośnie sporu między rządem Polski a Komisją Europejską w sprawie praworządności niemiecka kanclerz jako właściwe miejsce do dyskusji na ten temat wskazała Brukselę. Wskazała tutaj na rozpoczęte intensywne rozmowy Warszawy z Brukselą. Podkreśliła jednocześnie, że kraje, które przystąpiły do Unii Europejskiej, „zobowiązały się do przestrzegania zasad państwa prawa”.
Na pytanie o możliwość wypracowania wspólnego rozwiązania z Polską i innymi krajami Europy Wschodniej w sprawie wyzwań związanych z migracją, Merkel zaznaczyła, że UE potrzebuje „wspólnego, europejskiego systemu azylowego”. Wskazała, że z jednej strony obejmuje to skuteczniejszą ochronę granic zewnętrznych Unii i walkę z przyczynami migracji, a z drugiej - wypracowanie zasad podziału między państwa unijne obciążeń związanych z kryzysem migracyjnym.
Jak oceniła, w pierwszej kwestii „panuje pełna zgoda, także ze strony Polski”; przypomniała też o rozpoczętych już wspólnych projektach, np. w Jordanii. W drugiej sprawie istnieją różne stanowiska i rozmowy na ten temat musimy prowadzić dalej - dodała Merkel.
W swoim podcaście kanclerz Merkel powiedziała także wspólnej polsko-niemieckie inicjatywie na rzecz uchodźców w Jordanii. Wskazując na różnice w poglądach między Warszawą a Berlinem w kwestii rozłożenia obciążeń przy przyjmowaniu uchodźców, zaznaczyła jednocześnie, że polega ona tym, by w wyniku stałych rozmów wypracować „solidarne i europejskie rozwiązania”.
Merkel odniosła się także do dyskusji wokół ustawy o IPN, wygłaszając stanowczą deklarację.
Istniały obozy koncentracyjne, za które Niemcy ponoszą odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność obowiązuje nadal i każdy rząd niemiecki będzie ją na siebie brał
— powiedziała.
Przed piątkową wizytą Premiera @MorawieckiM w Berlinie podkreślamy, że stosunki gospodarcze Polski i Niemiec nigdy nie były lepsze. Mamy nadzieję, że szefom obu rządów uda się wypracować wspólne pozytywne inicjatywy dla nas oraz dla Europy
— napisała z kolei na Twitterze rzecznik polskiego rządu.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/380931-merkel-zadowolona-z-powodu-wizyty-morawieckiego-w-berlinie-to-mozliwosc-otwarcia-nowego-rozdzialu-wideo