Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu noweli o IPN była błędem; pokazała, że prezydent stawia interes PiS ponad interes państwa - ocenili w wtorek politycy Nowoczesnej. Ich zdaniem, prezydent uległ m.in. środowiskom narodowym.
Prezydent poinformował we wtorek, że podjął decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN; jednocześnie zdecydował, że skieruje ustawę w trybie następczym do TK.
Zdaniem szefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer, prezydent podpisując ustawę o IPN „uległ środowiskom narodowym i środowisku swojego obozu politycznego”.
Jak mówiła Lubnauer, nowelizacja ustawy o IPN wywołała „wielki kryzys dyplomatyczny”.
Współpraca z takimi państwami, jak USA, Izrael, Ukraina, to jest kwestia naszego bezpieczeństwa narodowego (…) naruszenie naszych stosunków z trzema krajami jedną ustawą, jest jednym wielkim błędem dyplomatycznym. Nie można kosztem dyplomacji uprawiać polityki historycznej
— oceniła.
Posłanka Nowoczesnej ponowiła swój apel do prezydenta, aby zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. „Wiemy, że ustawa jest podpisana, ale mimo wszystko musimy porozmawiać o tym, w jaki sposób zabezpieczyć bezpieczeństwo Polski wobec takiej sytuacji, jeśli chodzi o kryzys dyplomatyczny” - wskazywała.
Według Lubnauer, decyzja prezydenta była „błędem” i pokazała, że nie potrafi on „wznieść się ponad interesy swojego obozu politycznego”.
Pokazała, że (prezydent) interes PiS-u stawia ponad interesem państwa
— podkreślił.
Sekretarz partii Adam Szłapka ocenił z kolei, że Trybunał Konstytucyjny, do którego w trybie następczym trafi teraz ustawa, „jest podporządkowany decyzjom Prawa i Sprawiedliwości”. „Decyzja pana prezydenta, niestety będzie miała bardzo daleko idące konsekwencje ws. naszej pozycji międzynarodowej i bardzo poważnego kryzysu międzynarodowego” - dodał Szłapka.
lw, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/380164-nowoczesna-rozczarowana-decyzja-o-podpisaniu-ustawy-o-ipn-lubnauer-chce-zwolania-rbn-i-dodaje-prezydent-interes-pis-u-stawia-ponad-interesem-panstwa