Trzeba chronić dobre imię Polski i mamy prawo do wrażliwości i prawdy historycznej. Dlatego podjąłem decyzję: podpisuję tę ustawę, ale jednocześnie zdecydowałem się w trybie następczym skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania art. 55 a. z konstytucją
— ogłosił w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podczas specjalnego oświadczenia.
20:15 Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - poinformował PAP rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
13:35 NASZ WYWIAD. Paweł Kukiz: „Decyzja prezydenta jest kapitalna. Ustawa obowiązuje, a jednocześnie pokazujemy, że jesteśmy otwarci na dyskusję”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Paweł Kukiz: „Decyzja prezydenta jest kapitalna. Ustawa obowiązuje, a jednocześnie pokazujemy, że jesteśmy otwarci na dyskusję”
13:34 PiS zadowolone z podpisania ustawy o IPN. Beata Mazurek: „W naszej ocenie prezydent podjął słuszną decyzję”
CZYTAJ RÓWNIEŻ: PiS zadowolone z podpisania ustawy o IPN. Beata Mazurek: „W naszej ocenie prezydent podjął słuszną decyzję”
13:32* Platforma krytykuje podpisanie nowelizacji ustawy o IPN. Neumann: Zła decyzja, pogłębi kryzys dyplomatyczny
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Platforma krytykuje podpisanie nowelizacji ustawy o IPN. Neumann: Zła decyzja, pogłębi kryzys dyplomatyczny
13:30 Paweł Kukiz: Prezydent Duda podjął dobrą decyzję. Dobrze, że ucina się spiralę wzajemnych animozji
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kukiz: Prezydent Duda podjął dobrą decyzję. Dobrze, że ucina się spiralę wzajemnych animozji
13:28 Komentarze po decyzji prezydenta Dudy. Jaki: „Dziękuję PAD za akceptację ustawy i słowa, że przepisy są dobre”
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komentarze po decyzji prezydenta Dudy. Jaki: „Dziękuję PAD za akceptację ustawy i słowa, że przepisy są dobre”
13:26 Nowoczesna rozczarowana decyzją o podpisaniu ustawy o IPN. Lubnauer chce zwołania RBN i dodaje: „Prezydent interes PiS-u stawia ponad interesem państwa”
13:25 Polskie Stronnictwo Ludowe chwali decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.
Prezydent podjął decyzję, o którą wnioskowaliśmy; podjął decyzję taką, jaką powinien podjąć w tej sytuacji
— powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu noweli ustawy o IPN i skierowaniu jej w trybie następczym do TK.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: PSL chwali decyzję prezydenta Dudy. Kosiniak-Kamysz: „Podjął decyzję taką, jaką powinien podjąć w tej sytuacji”
11:18
To jest ta strona instytucjonalna. Nie tylko Polska i Polacy nie brali udziału w Holokauście, ale mu się przeciwstawiała. Takie są fakty historyczne. Od strony ludzkiej, jednostkowej, bywało różnie. Mamy najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata spośród innych narodów
— mówił prezydent.
Ta sprawa jest tak trudna i bolesna i wywołała wiele dyskusji (…) Powiem tak: dobrze, że wywołuje. (…) Dla żadnej iskry nienawiści między narodami w Polsce nie może być miejsca. Nie ma miejsca dla antysemityzmu
— zaznaczył.
11:15
Pojawiły się głosy w Izraelu i USA, że ta ustawa o IPN może prowadzić do wypaczenia (…) w moim przekonaniu taka sytuacja wyniknąć nie może. Ponieważ te wątpliwości są, jestem skłonny przychylić się, by zostały wyjaśnione. Tego wymaga szacunek do pamięci i odczuć tych, których bliscy zginęli i Ocalonych
— zaznaczył Andrzej Duda.
Jednocześnie jest dla mnie niezwykle ważne, byśmy jako Polacy nie byli pomawiani o udział w Holokauście
— dodał.
11:05 Prezydent wygłasza swoje oświadczenie.
Jestem zobowiązany podjąć decyzję. To nie jest ustawa nowa. Prowadziłem na jej temat rozmowy już roku temu w Izraelu. Jeden element bardzo istotnie się pojawiał – oczekiwanie, że ta ustawa nie będzie blokowała działalności artystycznej i naukowej. (…) To oczekiwanie zostało zrealizowane
— mówił prezydent.
Jakie jest znaczenie tej ustawy? Dotyka kwestii niezwykle bolesnych (…) pamiętajmy,że w czasie wojny zginęło 6 mln naszych obywateli – podkreślam to słowo
— dodała.
W sensie geograficznym państwa polskiego nie było. Polski rząd zorganizował się na uchodźstwie. Byłą wyłącznie państwo podziemne i AK
— podkreślał.
Tamte okres, gdy Polska znajdowała się pod okupacja hitlerowską, to jeden z najczarniejszych okresów w naszych dziejach. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. Prawdą jest, że zbudowali na tych ziemiach obozy (…) i prawdą jest, że zginęło najwięcej Żydów. Ale zginęły miliony Polaków
— powiedział, dodając, że „jest to dla Żydów historia niezwykle bolesna”.
Jestem pełen szacunku dla tego bólu i tej pamięci
— powiedział prezydent.
10:55. Za chwilę prezydent ogłosi swoją decyzję. RELACJA WIDEO:
10:50 Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek rano z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowa dotyczyć miała nowelizacji ustawy o IPN - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.
09:55
Prezydent Andrzej Duda dostał w poniedziałek pełną analizę dot. noweli ustawy o IPN, czekamy na jego decyzję
— powiedział sekretarz stanu w KPRP Andrzej Dera.
Jak dodał, ws. noweli być może była „zbyt mała konsultacja na poziomie międzynarodowym”, ale prace nad nią nie były robione w ukryciu.
Pan prezydent dostał w dniu wczorajszym pełną analizę i prawną, i międzynarodową, i teraz czekamy wszyscy na decyzję pana prezydenta
— powiedział we wtorek Dera w PR1 cytowany przez PAP.
09:00 Marszałek Senatu Stanisław Karczewski:
Pan prezydent wypowiadał się już wielokrotnie na temat tej ustawy. Ja nie mówię, że jest przesądzone. Czuję, że podpisze. Sam głosowałem za ustawą.
08:55 Pytany o to, czy prezydent jeszcze dziś podejmie decyzję, szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski odparł:
Myślę, że niebawem. (…) Proszę śledzić pilnie komunikaty. Na pewno prędzej niż później.
CZYTAJ WIĘCEJ: Krzysztof Szczerski: „Decyzja prezydenta zapadnie na pewno prędzej niż później. Podejmie ją w poczuciu odpowiedzialności za Polskę”
08:50.
Dziś o godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wygłosi oświadczenie
— podano na Twitterze KPRP.
Według nieoficjalnych informacji PAP nie jest wykluczone, że Andrzej Duda ogłosi swą decyzję we wtorek, „ale nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia ze strony prezydenta”.
We wtorek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w TVN24 powiedział, że nie wie, jaka będzie decyzja prezydenta ws. noweli ustawy o IPN, dodał, „poczekajmy jeszcze kilka godzin”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Czaputowicz: „Ważne, by decyzja prezydenta została podjęta szybko. Wszyscy jesteśmy zmęczeni tą sprawą”
Zgodnie z konstytucją prezydenta podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia. Przed podpisaniem ustawy prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją. Prezydent może również ustawę zawetować, czyli przekazać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Jeśli Sejm ponownie uchwali ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, prezydent w ciągu 7 dni ustawę podpisuje.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, która w piątek trafiła do prezydenta, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.
Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”. Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i „naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami”.
W ubiegły czwartek, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.
ak/RMF FM/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/380095-co-dalej-z-ustawa-o-ipn-prezydent-moze-dzis-oglosic-swoja-decyzje-kprp-glowa-panstwa-wyda-oswiadczenie