MSWiA rozpoczęło nabór na stanowiska komisarzy wyborczych. Do ich zadań należeć będą m.in. nadzór nad przestrzeganiem prawa wyborczego oraz przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów PKW. Zgłoszenia elektroniczne należy przesłać do 16 lutego, pisemne - do 21 lutego.
W środę weszła w życie nowelizacja Kodeksu wyborczego. Według nowelizacji Państwowa Komisja Wyborcza powoła 100 nowych komisarzy wyborczych w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy na 5-letnią kadencję spośród osób mających wykształcenie wyższe prawnicze oraz dających rękojmię należytego pełnienia tej funkcji. Kandydatów na komisarzy przedstawi PKW szef MSWiA. W przypadku uzasadnionych zastrzeżeń do kandydatów PKW niezwłocznie poinformuje o nich ministra, który wskaże nowych kandydatów. W przypadku niepowołania komisarzy przez PKW, powoła ich minister.
Komisarze wyborczy będą między innymi powoływać obwodowe komisje wyborcze i zarządzać druk kart do głosowania. Będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.
MSWiA zamieściło na swojej stronie internetowej kwestionariusz aplikacyjny dla kandydatów na komisarzy. Do wypełnionego formularza należy dołączyć: podpisane oświadczenia (wzór znajduje się na stronie) oraz kopię dokumentu potwierdzającego posiadanie wyższego wykształcenia prawniczego.
Zgłoszenia elektroniczne, wraz z wymaganymi dokumentami, należy wysłać najpóźniej do 16 lutego na adres [email protected]. Zgłoszenia i dokumenty w postaci papierowej muszą wpłynąć najpóźniej do 21 lutego na adres Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dopiskiem na kopercie „Rekrutacja - komisarz wyborczy” (decyduje data wpływu aplikacji do urzędu).
Jak podaje MSWiA, kandydaci na komisarzy wyborczych muszą posiadać wyższe wykształcenie prawnicze, obywatelstwo polskie, pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Kandydaci muszą dawać rękojmię należytego pełnienia funkcji komisarza wyborczego.
Oprócz tego kandydaci nie mogą być skazanymi prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwa skarbowe. Nie mogą także być członkami partii politycznej, kandydatami w wyborach, pełnomocnikami wyborczymi, pełnomocnikami finansowymi, mężami zaufania, urzędnikami wyborczymi, członkami komisji wyborczej, ani też nie mogą prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z funkcją komisarza wyborczego.
Kandydaci, którzy spełnią wymogi formalne, wezmą udział w szkoleniu zorganizowanym przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. Szkolenia odbędą się w dwóch terminach: 24 lub 25 lutego. Szkolenie zakończy się egzaminem ze znajomości prawa wyborczego w dniu 3 marca. Szkolenie i egzamin zostaną zorganizowane w Warszawie.
Spośród osób, które przejdą proces rekrutacji, minister SWiA przedstawi PKW kandydatów, z których powołani zostaną nowi komisarze w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
Szef MSWiA Joachim Brudziński o rekrutacji kandydatów na komisarzy wyborczych poinformował również Przewodniczących Klubów Parlamentarnych i Kół Poselskich.
ak/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/379705-mswia-ruszyl-nabor-na-komisarzy-wyborczych-ich-zadaniem-bedzie-min-nadzor-na-przestrzeganiem-prawa-wyborczego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.