Myślę, że Lechu doczekał się tego, że go doceniono, szczególnie obecnie. Chciałabym w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przybyli na to spotkanie
— powiedziała Ewa Morawska tuż po konferencji w Trybunale Konstytucyjnym, poświęconej pamięci prof. Lecha Morawskiego.
W ramach konferencji w holu TK odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą prof. Morawskiemu.
Zmarł jako czynny sędzia Trybunału. Jest taka tradycja, że tym sędziom poświęcamy tablice w holu TK
— powiedziała prezes TK sędzia Julia Przyłębska.
Ewa Morawska nie ukrywała swojego wzruszenia i wdzięczności dla wszystkich, którzy przyczynili się do upamiętnienia jej męża. Przyznała, że dzisiejsza uroczystość wiele dla niej znaczy.
Myślę, że była to taka afirmacja dla jego myśli, poglądów i życia. Także jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim
— przyznała.
Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji napisał m.in., że odejście prof. Morawskiego „było znaczącą stratą dla TK i dla polskiej nauki, również dla debaty publicznej w naszym kraju dotyczącej kluczowych kwestii ustrojowych, w której prof. Morawski aktywnie uczestniczył jako wybitny badacz zagadnień z zakresu filozofii i teorii prawa”.
Prezes Przyłębska przypomniała natomiast, że „konferencja została zainspirowana twórczością prof. Morawskiego”.
Był on wybitnym teoretykiem prawa, filozofem prawa; był niezwykłą, barwną postacią
— powiedziała.
Dodała, że nawet jeśli nie zgadzała się często z jego koncepcjami, to „były one na tyle inspirujące i wartościowe, że wniosły bardzo dużo do dyskursu publicznego, nie tylko prawniczego”.
Na konferencji obecni byli - poza sędziami TK - także m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier - minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, minister sprawiedliwości Węgier Laszlo Trocsanyi, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przedstawiciele parlamentu, resortu sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, goście m.in. z Niemiec i Węgier.
Lech Morawski urodził się 14 września 1949 r. w Bydgoszczy. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1978 r. obronił doktorat, a 10 lat później - habilitację. W sierpniu 1999 r. nadano mu tytuł profesora.
Od 1990 r. był zawodowo związany z Uniwersytetem Mikołaj Kopernika. Kierował m.in. tamtejszą Katedrą Teorii Prawa i Państwa na Wydziale Prawa i Administracji. Był również kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W grudniu 2015 r. Sejm wybrał go na członka Trybunału Konstytucyjnego, jego kandydaturę zgłosiło PiS. Ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński przez ponad rok - podobnie jak sędziów Mariusza Muszyńskiego i niedawno zmarłego Henryka Ciocha - nie dopuszczał go do orzekania. Powoływał się przy tym na wyroki TK z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją.
Do orzekania został ostatecznie dopuszczony po 20 grudnia 2016 r., kiedy prezesem TK - po zakończeniu kadencji Rzeplińskiego - została sędzia Przyłębska. Prof. Morawski zmarł 12 lipca 2017 r.
mk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/379685-ewa-morawska-dla-wpolscepl-mysle-ze-lechu-doczekal-sie-tego-ze-go-doceniono-dziekuje-wszystkim-za-obecnosc-wideo
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.