W porządku obrad Senatu nie ma nowelizacji ustawy o IPN, ale w każdej chwili możemy ten punkt wprowadzić
— powiedział we wtorek dziennikarzom marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Ale możemy też tego nie zrobić
— dodał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: IPN o żądaniach Izraela: Ingerencja w nowelizację ustawy, która jeszcze nie została uchwalona jest niestosowna
Jaki wyjaśnia założenia noweli ustawy o IPN: Nikt nie będzie karał za Jedwabne
Karczewski pytany, czy podczas tego posiedzenia Senat zajmie się nowelą ustawy o IPN powiedział, że nad tym się jeszcze zastanawia.
Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji, czy włączymy ten punkt do porządku obrad, choć nosiłem się z takim zamiarem
— podkreślił.
Nie mamy tego punktu w porządku obrad, ale w każdej chwili możemy ten punkt wprowadzić
— dodał Karczewski.
Podkreślił, że w środę zbiera się komisja ws. noweli o IPN.
Zobaczymy jakie będą wyniki posiedzenia tej komisji i bardzo możliwe, że włączymy do tego porządku obrad tę ustawę. Ale możemy też tego nie zrobić
— podkreślił marszałek Senatu
Dopytywany od czego to będzie zależało Karczewski powiedział, że od woli większości senatorów.
W środę Komisje senackie zajmą się nowelizacją ustawy o IPN, która wprowadza kary m.in. za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie z okresu II wojny światowej. Ustawę Sejm przyjął w piątek.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.
Do tych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”.
Karczewski był też pytany o zmiany w regulaminie Senatu dot. tajności głosowań. „Jestem przekonany, że zniesiemy tajność głosowań i w Senacie podobnie jak w Sejmie wszystkie głosowanie będą jawne” - odpowiedział.
Dopytywany, czy zmiany te będą dotyczyć wszystkich głosowań, czy tylko immunitetowych marszałek Senatu powiedział, że wszystkich. „Natomiast do sprawy senatora Stanisława Koguta już nie wracamy, ponieważ odbyło się głosowanie, nie ma żadnej możliwości ponownego głosowania” - podkreślił.
Projekt zmian w regulaminie Senatu zakłada uchylenie artykułów przewidujących, że głosowania w sprawach personalnych są tajne i że odbywają się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania. Projekt przewiduje też jawność głosowań dotyczących wyboru marszałka Senatu i jego odwołania, a także wyboru wicemarszałków Izby.
Nowe brzmienie otrzymuje przepis w sprawie utajniania obrad: Senat rozstrzyga o tajności obrad bez udziału publiczności, przedstawicieli prasy, radia i telewizji po wysłuchaniu uzasadnienia wniosku - bez dyskusji.
Senat nie zgodził się na zatrzymanie i areszt wobec senatora Koguta, o co wystąpiła do Izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu. Do wyrażenia zgody potrzeba było 51 głosów.
wkt/PAP
-
Super oferta dla czytelników tygodnika „Sieci”! Zamów roczną prenumeratę naszego pisma a oszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze! Tylko dla prenumeratorów ceny niższe niż w kiosku nawet o 40%! E-Prenumerata do 58% rabatu!
Więcej informacji o warunkach prenumeraty na http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/379093-senat-nie-zajmie-sie-ustawa-o-ipn-marszalek-karczewski-nie-ma-jej-w-porzadku-obrad-ale-mozliwe-ze-bedzie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.