„Warto, żeby grupa robocza zajęła się wyjaśnieniem stronie izraelskiej intencji polskiego ustawodawcy ws. nowelizacji ustawy o IPN”- stwierdził w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała w poniedziałek, że premier Mateusz Morawiecki zobowiązał podległych mu przedstawicieli rządu, by do końca tygodnia powstał zespół, który ma kontynuować dialog historyczny z Izraelem. Podkreśliła, że strona polska jest otwarta na dialog historyczny, ale „ten dialog nie będzie dotyczył suwerennych decyzji podejmowanych przez polski parlament”.
Zdaniem Szczerskiego, pomiędzy Polską a Izraelem potrzebny jest dzisiaj dialog, który wyjaśni „pewne nieporozumienia”, dotyczące interpretacji przepisów nowelizacji ustawy o IPN.
Powstała w Izraelu pewna interpretacja tego prawa, znacznie, znacznie rozszerzająca. I być może ten zespół, (…) warto, żeby zajął się wyjaśnieniem intencji ustawodawcy
— oświadczył szef gabinetu prezydenta.
Ta interpretacja, która w Izraelu funkcjonuje dzisiaj publicznie - niezwykle rozszerzająca zapisy tej ustawy, mówiąca o tym, że nikt nie będzie miał prawa powiedzieć o żadnym z Polaków, bo każdy Polak jest przedstawicielem narodu polskiego - po prostu wymaga wyjaśnienia. Ta ustawa bardzo wyraźnie mówi poprzez koniunkcję: kto publicznie i wbrew faktom, czyli publicznie kłamie na temat państwa polskiego i narodu polskiego, podlega karze
— mówił Szczerski.
Jak dodał, „to jest nasza formuła, którą zaproponowaliśmy stronie izraelskiej, że prawda nas połączy”.
Bo walka z kłamstwem i opieka nad prawdą o Holokauście to są dwa elementy tego samego działania. To działanie powinno być wspólne
— powiedział Szczerski.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o IPN 26 stycznia. Zgodnie z nią, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.
Do tych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”.
pc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/379017-szczerski-zapowiada-grupe-robocza-pomiedzy-polska-a-izraelem-potrzebny-jest-dzisiaj-dialog-ktory-wyjasni-pewne-nieporozumienia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.