Oczekujemy empatii i zrozumienia od narodu izraelskiego i izraelskich polityków - powiedziała w poniedziałek wiceszefowa klubu Kukiz‘15 Agnieszka Ścigaj, odnosząc się do zmian w ustawie o IPN. Dodała, że sformułowanie „polskie obozy zagłady” jest dla Polski krzywdzące.
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.
Do nowych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i ambasador Anna Azari, która zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że
Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady.
Zastępca ambasadora RP w Tel Awiwie został wezwany w niedzielę do izraelskiego MSZ, „wyrażono sprzeciw Izraela wobec sformułowań w ustawie o IPN”.
Zwłaszcza termin przyjęcia (ustawy - PAP), w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, był zadziwiający i niefortunny
— napisało izraelskie MSZ.
Agnieszka Ścigaj odniosła się w poniedziałek w Sejmie do sprawy zmian w ustawie IPN i reakcji Izraela. Posłanka powiedziała, że „od narodu izraelskiego, od polityków izraelskich Polska oczekuje empatii i zrozumienia”.
Jesteśmy tak samo narodem poszkodowanym, takim narodem, który ucierpiał bardzo wiele w trakcie II wojny światowej. Rozumiemy, co czuje naród żydowski, rozumiemy ich potrzebę nazywania prawdy, rozumiemy ich potrzebę dochodzenia do prawdy
— dodała.
Stwierdziła, że mówienie na świecie o „polskich obozach zagłady” jest dla Polski bardzo krzywdzące.
Oczywiście jeżeli te słowa, które padły podczas uroczystości w Auschwitz wynikały z niewiedzy, z niedoinformowania lub niezrozumienia tej ustawy - należy prowadzić dialog. Niemniej jednak zaskakiwanie nas w takiej sytuacji, w takich uroczystościach tego typu oskarżeniami, spowodowanie, że staje się to przedmiotem politycznej debaty - debaty międzynarodowej, która może doprowadzić do skłócenia i do konfliktów między naszymi narodami - jest nieodpowiedzialne
— powiedziała.
Ścigaj zaapelowała w imieniu klubu Kukiz‘15 „do polityków, aby usiedli do stołu i w sposób dyplomatyczny wyjaśnili wszelkie nieporozumienia”.
W sprawie kształtowania wizerunku Polski poza granicami kraju odbędzie się w poniedziałek o godz. 13 spotkanie premiera z przedstawicielami: MSZ, MKiDN, Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta w KPRM.
Również w poniedziałek o godz. 18 w Pałacu Prezydenckim, na prośbę strony izraelskiej, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotka się z ambasador Izraela w Polsce Anną Azari - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.
W oświadczeniu Kancelarii Prezydenta przekazanym w niedzielę PAP podkreślono, że prace parlamentarne nad nowelą ustawy o IPN nie są zakończone, dlatego prezydent Andrzej Duda przedstawi swoją finalną ocenę procedowanych przepisów po zakończeniu prac parlamentarnych i wnikliwej analizie ostatecznego kształtu ustawy.
W oświadczeniu prezydenckiej kancelarii podpisanym przez szefa gabinetu prezydenta zaznaczono, że „celem ustawy jest zapobieganie kłamstwom i fałszywym oskarżeniom skierowanym w stronę Narodu i Państwa Polskiego, o czym mówi wprost przepis” noweli.
W niedzielę wieczorem premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Jesteśmy otwarci na dialog, chcemy dyskutować i badać prawdę historyczną
— relacjonował rozmowę z Netanjahu premier Polski. Równocześnie Morawiecki zaznaczył, że podkreślił, iż „państwo polskie było napadnięte i okupowane” i nie ma mowy o odpowiedzialności Polski za Holokaust.
Mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/378853-kukiz15-o-klamstwach-nt-polski-scigaj-oczekujemy-empatii-i-zrozumienia-od-narodu-izraelskiego-i-izraelskich-politykow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.