Kwestia wyborów samorządowych jest przede wszystkim związana z rozwojem demokracji lokalnej. Będziemy się skupiać nad tym, w jaki sposób funkcjonuje samorząd. Chcemy, aby trafiało do niego więcej środków finansowych
—mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Andrzej Halicki, poseł Platformy Obywatelskiej.
wPolityce.pl: Wczoraj Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer poinformowali o podjęciu decyzji o budowie koalicji PO-Nowoczesna na tegoroczne wybory samorządowe. Co się stało, że dotychczas sceptycznie nastawiona do tej koalicji przewodnicząca .Nowoczesnej, zmieniła zdanie?
Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska: To jest pytanie do pani Katarzyny Lubnauer.
Musieliście jednak dotychczas sceptyczną wobec koalicji, przewodniczącą Lubnauer, czymś przekonać.
Jest oczywistym i myślę, że ta „oczywista oczywistość”, aby posłużyć się klasykiem, była prezentowana przez nas przynajmniej od protestu w Sejmie w grudniu w 2016 roku i musiała ona doprowadzić do wspólnych list i wspólnej obecności w polityce. Nie ma możliwości, aby konkurując ze sobą i skupiając uwagę wyborców na wzajemnej konkurencji osiągnąć jakikolwiek pozytywny efekt. Albo jest się razem, albo jest się pomagierem przeciwnika. Myślę, że posłowie .Nowoczesnej nie chcieli być po prostu V kolumną i zdali sobie sprawę, że nasza koalicja jest oczekiwana przez wyborców.
”Gazeta Wyborcza” pisząc o kulisach zawiązania koalicji, wskazuje na wyborców, którzy po feralnym dla opozycji głosowaniu nad skierowaniem do prac w komisji sejmowej projektem Ratujmy Kobiety, byli na Was wściekli.
Oczekiwanie wyborców nie jest strachem, to raczej pozytywna motywacja. Jeżeli jesteśmy razem, bo czujemy, że przeciwnik jest jeden, to trzeba działać wspólnie. To jest zaproszenie również do innych środowisk, aby razem z nami tworzyli tę koalicję.
Na kogo jesteście otwarci?
Przede wszystkim liczymy na środowiska miejskie, działające pod różnymi szyldami lokalne stowarzyszenia. Jeżeli te środowiska bedą widzieć w nas partnerów, to drzwi są otwarte.
Przewodniczący Schetyna zapowiedział, że do połowy lutego ma powstać minimum programowe. Na jakiej płaszczyźnie mogą szukać porozumienia partie, które mimo wszystko trochę dzieli?
Kwestia wyborów samorządowych jest przede wszystkim związana z rozwojem demokracji lokalnej. Będziemy się skupiać nad tym, w jaki sposób funkcjonuje samorząd. Chcemy, aby trafiało do niego więcej środków finansowych. Chcemy wprowadzić podatek samorządowy w pełnym wymiarze. Jednocześnie uważamy, że wszelkie inne subsydiowanie i dublowanie zadań samorządów przez centralne instytucje powinno być ograniczone do zera. Nie ma powodu, aby nakładały się na siebie podwójne instytucje, administracje, chociażby wojewody, który jest reprezentantem rządu w terenie, i urzędu marszałkowskiego, czy urzędu gminnego. Jeżeli ograniczymy administrację centralną, to odpowiednio zwiększymy zadania i kompetencje samorządów, a co za tym idzie, zwiększymy finansowanie samorządów. Równie ważną kwestią jest przyszła, nowa perspektywa budżetowa, o środki z której polski rząd powinien bardziej się upominać. Uważamy, że regiony powinny mieć większy udział w mechanizmie podziału środków budżetowych.
Panie Pośle, na koniec dopytam o ustawę dot. penalizującą banderyzm. Platforma Obywatelska wstrzymała się od głosowania za ustawą. Dlaczego?
Chciałbym podkreślić, że jesteśmy zdecydowanie za penalizacją banderyzmu.
To czemu się wstrzymaliście?
Nie ma zachowania balansu pomiędzy nazizmiem a banderyzmem. Ze wszystkim, co dotyczy gloryfikowania lub bagatelizowania nazizmu, banderyzmu, komunizmu, powinno się w cywilizowanej Europie walczyć i to walczyć skutecznie. Potrzebna jest penalizacja, potrzebne są takie działania, które pozwoliłyby, aby wszystkich, którzy chcieliby na nienawiści i nietolerancji budować swoją obecność w przestrzeni publicznej, eliminować z życia publicznego. Tego wymaga nie tylko wzrastająca ilość zagrożeń tego typu, również w Europie Zachodniej. To są idee, które w poprzednim stuleciu były dramatem kilkudziesięciu milionów ludzi. Musimy je wyeliminować.
Rozmawiał Kamil Kwiatek
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/378638-nasz-wywiad-halicki-o-zawiazaniu-koalicji-platformy-z-nowoczesna-albo-jest-sie-razem-albo-jest-sie-pomagierem-przeciwnika