Mam poczucie, że ci, którzy wzięli udział w tym przyszywaniu dzisiejszej Polsce – tolerancyjnej i bezpiecznej – nazizmu i faszyzmy, to coś wstrętnego. To będzie zapamiętane
— powiedział w „Salonie Dziennikarskim” Michał Karnowski.
Goście wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl dyskutowali na temat skandalu neonazistowskiego w Polsce i budowania fałszywego obrazu powszechnego faszyzmu w Polsce.
Oczywiście, że była to ustawka. Pytanie, jak wiele osób je orkiestrowało i odpaliło? (…) Ile było w tym wyrachowania i złej woli, a ile idiotyzmu?
— pytał Maciej Pawlicki z tygodnika „Sieci”.
Wielu komentatorów, także z tych pomniejszych mediów przyłożyło się do głównego nurtu
— dodał publicysta.
Pytania wokół tej histerii zadawał również Marek Markiewicz, adwokat i wykładowca akademicki.
Pytanie tylko, czy było to przed Davos, gdzie mógł ktoś zagadnąć o reparacjach? Może przed wizytą Tillersona w Warszawie? A może dla przykrycia innych problemów?
— mówił mecenas.
Mamy do czynienia z buntem Sądu Najwyższego przeciwko premierowi. To zostało gwałtownie przykryte tym, co dla szerokiej publiczności jest bardzo wdzięczne, czyli płonące swastyki.
— stwierdził Markiewicz.
A problem jest o wiele szerszy
— dodał.
Z kolei Elżbieta Królikowska-Avis przypomniała przy tej sprawie, że w grudniu ub.r. Senat USA przyjął kontrowersyjną ustawę 447, która pozwala, by mienie pożydowskie – również w Polsce – zostało przekazane również organizacjom żydowskim.
Ustawka ewidentna. Te zdjęcia były kręcone dość wcześniej. Zbiło się razem Davis, wizyta Tillersona i rocznica wyzwolenia Auschwitz
— mówił Tadeusz Zysk.
Jak ocenił, zrezygnowaliśmy za czasów Edwarda Gierka z narracji historycznej, która przedstawia nas jako ofiary.
Najwyższa pora przejąć inicjatywę i pokazać, kto był ofiarą, a kto katem
— podkreślił.
Dlaczego trwa jednak milczenie wobec komunizmu? Pytał prowadzący audycję Michał Karnowski.
Liderami opinii i szefami najważniejszych instytucji są członkowie pokolenia ‘68. To są historie ich rodzin, ich ideały
— wyjaśniał Maciej Pawlicki.
Mam poczucie, że ci, którzy wzięli udział w tym przyszywaniu dzisiejszej Polsce – tolerancyjnej i bezpiecznej – nazizmu i faszyzmy, to coś wstrętnego. To będzie zapamiętane
— powiedział z kolei Michał Karnowski.
ak
-
Super oferta dla czytelników tygodnika „Sieci”! Zamów roczną prenumeratę naszego pisma a oszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze! Tylko dla prenumeratorów ceny niższe niż w kiosku nawet o 40%! E-Prenumerata do 58% rabatu!
Więcej informacji o warunkach prenumeraty na http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/378590-markiewicz-w-salonie-dziennikarskim-bunt-sn-przeciwko-premierowi-zostal-gwaltownie-przykryty-sprawa-faszyzmu