W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos premier Mateusz Morawiecki udzielił wielu wywiadów: zarówno polskim (w tym portalowi wPolityce.pl), jak i zagranicznym mediom.
Co do tych ostatnich tytułów, to warto odnotować rozmowę, jaką z szefem polskiego rządu przeprowadziła stacja CNN. Dziennikarka tej telewizji przekonywała Mateusza Morawieckiego, że kilka tysięcy imigrantów wyznaczonych w mechanizmie przymusowej relokacji to niewiele i nasz kraj powinien się na to zgodzić.
Co odpowiedział na to Morawiecki?
W szczególności podkreślamy, że już w dużym stopniu przyczyniamy się do uspokojenia napięć na naszej wschodniej granicy UE, bo część osób zdaje się zapominać, że na Ukrainie trwa wojna i bardzo duża grupa osób napływa do Polski z regionu Donbasu. To są ludzie pozbawieni domów i warunków do życia, ludzie których traktujemy jak uchodźców - więc to też jest nasz wkład. (…)
Nie chodzi o liczby, chodzi o metodę w jaki sposób można pomóc tym ludziom [z Bliskiego Wschodu - dop. wP]. My im już pomagamy. Stworzyliśmy wiele inicjatyw i instytucji, by pomóc tym biednym ludziom w Syrii, w Libii. I podejmujemy kolejne wysiłki, by tam być, by zmierzyć się z problemami tam, gdzie powstają
— tłumaczył polski premier.
Mateusz Morawiecki przypomniał też, że niedawno spotkał się z włoskim szefem rządu, który powiedział, że w drugiej połowie roku 2017 udało się ograniczyć liczbę uchodźców z Afryki Północnej o 70 procent.
Morawiecki odpowiedział też na zarzut dziennikarki CNN, która stwierdziła, że Polska odnosi wiele korzyści z członkostwa w UE, ale nie chce przyjąć kilku tysięcy uchodźców z Bliskiego Wschodu.
To kwestia perspektywy. (…) To zarzut krzywdzący. Jesteśmy krajem bardzo przywiązanym do Europy i robimy wszystko, co w naszej mocy, by wspierać różne unijne strategie i polityki, w tym politykę obronną. Jesteśmy jednym z najsilniejszych członków NATO, przeznaczającym ponad 2% PKB na wydatki obronne
— zaznaczył Morawiecki.
Premier powołał się też na wyliczenia i opinie Thomasa Piketty’ego, który miał pokazać, ile zachodnie kraje UE wkładają do budżetu wspólnoty, a ile czerpią z Europy Środkowej i Wschodniej w kontekście różnych transferów.
W wywiadzie padło również pytanie sugerujące, że zmiana na stanowisku szefa rządu w Polsce dokonała się z powodu potrzeby wytłumaczenia się z ustaw, które miałyby zwiększyć kontrolę rządu nad sądami w naszym kraju.
W tej sugestii jest tyle prawdy, ile lodu na Saharze. Tak naprawdę dzięki reformom wymiaru sprawiedliwości nasze sądownictwo będzie bardziej niezawisłe, bardziej obiektywne, bardziej transparentne i dużo bardziej efektywne. Podejmiemy wysiłki, by wytłumaczyć nasze racje, by przekonać naszych przyjaciół i partnerów w Brukseli, że nasz system będzie nie tylko bardziej wydajny, ale również niezawisły
— powiedział premier Mateusz Morawiecki.
WIDEO:
fim
-
TYLKO DLA PRENUMERATORÓW – MAMY 100 KSIĄŻEK W PREZENCIE!
Zapraszamy do skorzystania z nowej promocyjnej oferty rocznej prenumeraty pakietu: tygodnik „Sieci” i miesięcznik „wSieci Historii”.
Każdy, kto teraz wykupi prenumeratę, otrzyma GRATIS książkę Magdaleny Ogórek „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”. Regulamin promocji dostępny jest TUTAJ!
Pospiesz się!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/378323-tylko-u-nas-zobacz-wywiad-premiera-morawieckiego-dla-cnn-o-migrantach-i-sadach-jestesmy-krajem-bardzo-przywiazanym-do-europy-wideo