Publikujemy tłumaczenie artykułu, który ukazał się na stronach Die Welt.
Stosunki między Polską a UE nie są obecnie najlepsze. Nowy premier Polski uważa, że jego kraj niesłusznie został postawiony pod pręgieżem - i czuje się w porównaniu z Niemcami nawet jako bardziej postępowy.
Nowy polski premier Mateusz Morawiecki uważa, że polski system sądowniczy, wzbudzający tak wiele kontrowersji, jest bardziej niezależny od niemieckiego. Jako przykład Morawiecki podał komisję wybierającą sędziów (Richterwahlausschuss) w Niemczech.
Zasiadają w niej wyłącznie politycy. Niemcy stoją w sprzeczności z propozycjami Komisji Weneckiej Rady Europy
— powiedział szef rządu. Polski system o wiele lepiej spełnia te kryteria: tam 15 z 25 członków komisji to sędziowie.
W Niemczech miejsca (posady) w sądach federalnych są przydzielane przez komisję wybierającą sędziów, która jest obsadzona w połowie ministrami sprawiedliwości krajów związkowych i przedstawicielami Bundestagu. 16 sędziów Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (Bundesverfassungsgericht) jest powoływanych w połowie przez Bundestag i Bundesrat.
Chcemy stworzyć nowoczesny system sądowniczy, to jest suwerenne prawo państw członkowskich UE
— powiedział Morawiecki w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
W sporze z Brukselą na temat tej reformy i kwot dotyczących uchodźców premier wezwał UE do rozpoczęcia szczerych rozmów.
Nie potrzebujemy dwóch monologów, potrzebujemy dialogu”. Podkreślił, że będzie trzymać się reformy i swojego „nie” odnośnie kwot ws. uchodźców.
49-latek zastąpił Beatę Szydło w grudniu 2017 roku.
Cofnięcie reformy skazałoby nas na znacznie gorszy system odnośnie sprawiedliwości, obiektywizmu i niezależności
— powiedział Morawiecki. Ale przyznał:
Musimy lepiej wyjaśnić reformy.
Aby przedstawić poszczególne aspekty reformy sądownictwa, przygotowywana jest obecnie Biała księga.
W ostatecznym rozrachunku uważam, że będziemy w stanie przekonać naszych partnerów, że musimy kontynuować reformę.
Bruksela widzi zagrożenia dla niezależności polskiego sądownictwa Po zmianach ustaw Bruksela widzi zagrożenia dla niezależności polskiego sądownictwa i wszczęła w grudniu po raz pierwszy w historia UE postępowanie ws. sankcji, mające pozbawić Polskę prawa głosu.
Morawiecki zdecydowanie odrzucił rozdzielanie uchodźców na wszystkie kraje członkowskie UE.
Nie chcemy, żeby suwerennym krajom narzucano limity
— powiedział. Patrząc na równie negatywną postawę Węgier Morawiecki odrzucił zarzuty antyeuropejskiego sojuszu:
Nie chodzi o tworzenie sojuszy, ale o budowanie wspólnej polityki uchodźczej.
Polska już teraz uczestniczy w programach UE, przeznaczając duże pieniądze na zatrzymanie uchodźców w swoich krajach macierzystych lub tranzytowych.
Szef rządu podkreślił swoje zaangażowanie w utrzymanie partnerstwa z UE.
Jesteśmy w Polsce bardzo proeuropejscy.
Jego kraj chce aktywnie uczestniczyć w polityce europejskiej. Nadal istnieje wiele możliwości poprawy, na przykład w zakresie swobody świadczenia usług. Dzięki stworzeniu europejskiego rynku usług zwiększy się konkurencyjność w całej UE, powiedział Morawiecki.
odj
-
TYLKO DLA PRENUMERATORÓW – MAMY 100 KSIĄŻEK W PREZENCIE!
Zapraszamy do skorzystania z nowej promocyjnej oferty rocznej prenumeraty pakietu: tygodnik „Sieci” i miesięcznik „wSieci Historii”.
Każdy, kto teraz wykupi prenumeratę, otrzyma GRATIS książkę Magdaleny Ogórek „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”. Regulamin promocji dostępny jest TUTAJ!
Pospiesz się!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/378294-morawiecki-w-niemieckiej-prasie-bedziemy-w-stanie-przekonac-naszych-partnerow-ws-reformy-sadow-jestesmy-w-polsce-bardzo-proeuropejscy