Nord Stream 2 i wzmocnienie wschodniej flanki NATO, to - według premiera Mateusza Morawieckiego - będą główne tematy jego sobotniej rozmowy z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. „Warto, by Tillerson miał świadomość zagrożeń związanych z tym gazociągiem” - dodał szef rządu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Morawiecki: „Gospodarka bez społeczeństwa nie ma sensu. To zaczyna być w Davos rozumiane”
Tillerson ma przylecieć do Warszawy wieczorem w piątek 26 stycznia, w 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Aby uczcić tę rocznicę, szef amerykańskiej dyplomacji złoży wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W piątek Tillerson ma się spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą; a w sobotę - z premierem Morawieckim.
O tematy rozmów z amerykańskim politykiem szef polskiego rządu był pytany w czwartkowej rozmowie z radiową Jedynką. Jak powiedział, wśród tematów rozmów znajdą się m.in. kwestie wojskowe i związane z bezpieczeństwem, a także sprawy energetyczne.
Mamy oczywiście bardzo długą agendę, liczę oczywiście na to, że spotkania z panem sekretarzem stanu Tillersonem popchną do przodu kilka bardzo ważnych tematów dla nas
— zaznaczył Morawiecki.
Dodał, że podczas spotkania poruszy temat gazociągu Nord Strem 2.
Na pewno będę mówił (…) o Nord Stream 2 - połączeniu gazowym między Rosją, a Niemcami, które - jeśli powstanie - spowoduje, że de facto tranzyt gazu przez Ukrainę będzie już niepotrzebny i co wtedy może się zdarzyć, to aż na pewno warto, żeby sekretarz stanu Tillerson miał pewną świadomość zagrożeń, niebezpieczeństw, ryzyk z tym związanych
— podkreślił szef rządu.
Dopytywany, czy w kwestiach związanych z energetyką, można się spodziewać jakichś zapewnień ze strony amerykańskiej lub podjęcia przez nią realnych działań, Morawiecki przypomniał, że mamy już podpisane pierwsze kontrakty średnioterminowe na dostawę gazu z USA.
Działamy tutaj zgodnie z naszym pierwotnym harmonogramem i zgodnie z moimi rozmowami i tutaj w Davos i wcześniej w Stanach Zjednoczonych z panem sekretarzem (ds. energii) Rickiem Perrym. Jesteśmy z amerykańską administracją w stałym kontakcie, po to, żeby zmniejszać monopol Gazpromu, zmniejszać dyktat cenowy Rosji względem Europy
— powiedział premier.
My się do tego przyczyniamy i chcemy, żeby inni partnerzy również się do tego przyczyniali
— zaznaczył.
Według Morawieckiego, przedmiotem rozmowy z Tillersonem ma być także sprawa jak najszybszego wzmocnienia stałej obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO, najlepiej w Polsce.
Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jego moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż potem Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.
Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi. Rząd Niemiec wspiera Nord Stream 2, utrzymując, że projekt ten ma charakter biznesowy, a nie polityczny. W finansowaniu przedsięwzięcia uczestniczą niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.
ak/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/378205-szef-rzadu-przed-wizyta-tillersona-w-warszawie-licze-na-to-ze-spotkania-popchna-do-przodu-kilka-bardzo-waznych-dla-nas-tematow