Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek, w 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym przywódcę tego patriotycznego zrywu Romualda Traugutta w Parku Zdrojowym w Ciechocinku (Kujawsko-Pomorskie).
CZYTAJ WIĘCEJ: 155 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. Rząd Narodowy wezwał „naród Polski, Litwy i Rusi” do walki przeciw carskiemu zaborcy
Podczas składania wieńca obecni byli m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, parlamentarzyści, władze lokalne oraz ponad 100 mieszkańców i kuracjuszy.
Obecny pomnik Traugutta jest już drugim w tym miejscu; pierwszy, odsłonięty 18 sierpnia 1929 r., został zniszczony przez hitlerowców. Idea pomnika zrodziła się w lipcu 1928 r. podczas wizyty w kurorcie córki przywódcy powstania Anny Juszkiewiczowej. Zawiązany został komitet budowy pomnika, zebrano datki, m.in. 100 zł ofiarował marszałek Józef Piłsudski. Na masywnym, kamiennym cokole wyrzeźbione zostało popiersie bohatera, a poniżej umieszczono napis „Romuald Traugutt 1826-1864”. Na wierzchołku cokołu znalazł się orzeł z rozpostartymi skrzydłami, zrywający się do lotu.
Po wojnie pomnik odbudowano w zmienionej formie; został odsłonięty w maju 1945 r. Na cokole w kształcie kolumny umieszczono orła podobnego do przedwojennego pierwowzoru, a na postawie cokołu znalazła się tablica „Romualdowi Trauguttowi 1826-1864”. Nie odtworzono wizerunku Traugutta.
Z Parku Zdrojowego Andrzej Duda udał się do dworku prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w otwarciu wystawy „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości”.
Prezydent w swoim przemówieniu podkreślił, że wystawa zostaje udostępniona z okazji stulecia odzyskania niepodległości, w prezydenckim dworku ofiarowanym Prezydentowi RP w latach 30. przez władze i społeczność Ciechocinka.
I dlatego właśnie, ponieważ jest to miejsc ofiarowane, dziś ja na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ofiarowuję niejako mieszkańcom Ciechocinka i im gościom z całej Polski, którzy tutaj przyjeżdżają, tę wystawę
— powiedział prezydent.
To wystawa upamiętniająca tych, którzy byli ojcami niepodległości, ale generalnie tych, którzy do odzyskania przez Polskę niepodległości przyczynili się swoją pracą, ofiarnością i walką w tamtych latach (…) Mieli odwagę, wizję, głęboką wiarę w to, że Polska może się odrodzić i dzięki ich poświęceniu, pracy i błyskotliwości to się udało. I Polska wróciła na mapę Europy i świata
— mówił Andrzej Duda.
Ale ta wiara nie wzięła się znikąd. Ona wzięła się z wychowania, z legendy, która była w rodzinach i polskim społeczeństwie przez czas zaborów, przede wszystkim powstańców styczniowych
— podkreślił.
Oni byli mitem i byli niezwykle czczeni w II RP. Chciałbym, żebyśmy my także z takim samym szacunkiem i jednością w polskim społeczeństwie uczcili stulecie odzyskania niepodległości
— dodał prezydent.
Jak zaznaczył, zależy mu szczególnie na tym, by wymiar tego świętowania stulecia odzyskania niepodległości miało wymiar lokalny.
By wszyscy Polacy poczuli, by to stulecie odzyskania niepodległości było dla nas niezwykle ważnym moment i wielka rzecz, mieć ojczyznę
— podkreślił Andrzej Duda w Ciechocinku.
Historia dworku w Ciechocinku sięga czerwca 1932 r., kiedy ówczesny prezydent Ignacy Mościcki przyjechał do kurortu na otwarcie nowo wybudowanego kąpieliska, a następnie przez miesiąc wypoczywał w „Domu Zdrojowym”. Wówczas zrodziła się myśl, żeby zbudować dworek przeznaczony na rezydencję głowy państwa. Wybudowano piętrowy dworek w stylu neoklasycystycznym, ale Mościcki nie miał okazji z niego skorzystać. W latach 1933-1939 zatrzymywali się w nim wysocy urzędnicy państwowi.
Dworek w czasie wojny był siedzibą gestapo. Po wojnie budynek przechodził różne koleje losu i zmieniały się jego funkcje, w latach 1952-1956 należał Kancelarii Rady Państwa, później został przekazany uzdrowisku i przeznaczony na ośrodek naukowo-badawczy Akademii Medycznej w Warszawie, w 1967 r. przejęła go WRN w Bydgoszczy, a w 1975 r. po reformie administracyjnej - WRN we Włocławku. Na początku lat 80. dworek znalazł się w gestii władz Ciechocinka i urządzono w nim przedszkole.
W 2001 r. przedszkole zostało przeniesione do nowego budynku, a Rada Miasta Ciechocinka zwróciła się prezydenta RP z propozycją przywrócenia dworkowi historycznej roli. Prezydencka kancelaria przejęła obiekt jako darowiznę i odrestaurowała go. Dworek został oficjalnie otwarty 2 maja 2003 r. Obecnie pełni funkcję ośrodka informacyjno-edukacyjnego, są w nim organizowane wystawy i spotkania.
Wystawa „Niepodległa. Ojcowie niepodległości” opowiada o wybitnych Polakach - mężach stanu, przywódcach politycznych, społecznych i wojskowych, którzy doprowadzili swoją działalnością do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W dworku zaprezentowano wizerunki m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Józefa Hallera czy Kazimierza Sosnkowskiego.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/377703-prezydent-upamietnil-romualda-traugutta-andrzej-duda-zlozyl-wieniec-pod-pomnikiem-przywodcy-powstania-styczniowego