Nastąpiła widoczna zmiana linii naszych partnerów europejskich; z ich strony padają zupełnie inne sygnały, niż było to jakiś czas temu, my wychodzimy tym sygnałom naprzeciw - mówił w sobotę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Pytany w radiowej Trójce, czy coś się zmienia w polskiej polityce zagranicznej, Soloch podkreślił, że się nie zmienia „stała linia, która od początku przejęcia władzy przez obóz dobrej zmiany podkreśla kwestie podmiotowości państwa polskiego jednocześnie we współdziałaniu z sojusznikami zachodnimi”.
Dodał, że „ta linia w tym sensie się zmieniła, że nastąpiła również widoczna zmiana linii naszych partnerów europejskich”.
„W pewnych obszarach naciski, takie jak związane np. z kwestią relokacji cudzoziemców, one w tej chwili wyglądają inaczej”
— mówił. Jak zaznaczył, „czas pokazał, że to myśmy mieli rację”.
„Czas pokazał, że takie inicjatywy jak: współpraca regionalna, inicjatywa Trójmorza spotkały się nie tylko z ciepłym przyjęciem, ale widać, że dynamicznie się rozwijają”
— ocenił szef BBN.
Jego zdaniem można było się o tym przekonać, np. podczas ostatniej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w „ONZ-ecie i spotkaniu, śniadaniu z ambasadorami Unii Europejskiej (…), gdzie właśnie te kwestie, kwestia Trójmorza, bardzo mocno wybrzmiała nie tylko w ustach polityków regionu”.
Zaznaczył, że z naszymi partnerami europejskimi, „gdzieś w połowie drogi zapewne się spotkamy”.
„Nasi partnerzy zmienili swoją postawę. Jeżeli porównamy ich postawę rok temu, pół roku temu i dzisiaj, z tamtej strony padają zupełnie inne sygnały, nie takie ostre, nie takie zdecydowane, jak to było jakiś czas temu”
— ocenił.
Soloch podkreślił, że deklaracje osób odpowiedzialnych za polską politykę zagraniczną i bezpieczeństwo wychodzą „tym sygnałom naprzeciw”.
9 stycznia br. prezydent powołał na stanowisko ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, odwołał Witolda Waszczykowskiego.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/377494-szef-bbn-z-zadowoleniem-o-nowym-otwarciu-widac-zmiane-w-postawie-europejskich-partnerow-wzgledem-polski