Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji uznał, że ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady z okresu II wojny światowej „polskimi”. To pierwsze takie postanowienie, które zapadło na terenie Niemiec.
Postanowienie sądu jest przełomowe. Po raz pierwszy niemiecki sąd każe tamtejszym mediom umieścić przeprosiny za nazwanie obozów zagłady „polskimi”.
Sprawa ma swój początek w 2013 r. ZDF informując o wyzwoleniu Majdanka i Auschwitz użyła sformułowania „polskie obozy zagłady”. Niemiecką telewizję pozwał Karol Tendera, były więzień KL Auschwitz. Domagał się przeprosin.
Mecenas Lech Obara, który reprezentował Karola Tenderę, zapowiedział, że teraz skieruje wezwanie do komornika w celu wykonania wyroku.
W razie opóźniania się czy jakichkolwiek prób niewykonania zobowiązania, będziemy żądać zastosowania środków przymusu, tj. zgodnie z art. 888 niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego, a więc grzywnę w celu przymuszenia, a nawet areszt. Spodziewamy się oczywiście środków prawnych, jakim jest powództwo przeciwegzekucyjne, będą oni twierdzić, że wykonali wyrok, ale jesteśmy już wprawieni w bojach z prawnikami niemieckiej telewizji ZDF. Wierzymy w to, że i to zostanie zakończone sukcesem
— powiedział mecenas Obara.
W grudniu 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej telewizji umieścić przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy” na stronie głównej jej serwisu internetowego. Oświadczenie w tej sprawie zostało jednak zamieszczone nie na stronie głównej, a na jednej z zakładek portalu.
ZDF może jeszcze odwołać się do Trybunału Federalnego w Karlsruhe. Stacja ma na to miesiąc.
wkt/radiomaryja.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/377391-historyczny-wyrok-sadu-w-koblencji-zdf-musi-przeprosic-za-uzycie-sformulowania-polskie-obozy-zaglady