Czy ktoś spodziewał się czegoś innego? Przedstawiciele kończącej swoją kadencję Krajowej Rady Sądownictwa wzywają o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach nowych członków KRS! Kasta utrzymuje, że „żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu”. Ostatnie podrygi elity sędziowskiej są kuriozalne.
Rada przypomina, że przepisy przyznające Sejmowi RP kompetencję do wyboru sędziów w skład Rady zostały ocenione jako naruszające Konstytucję RP przez KRS, Rzecznika Praw Obywatelskich, organy prawniczych samorządów zawodowych, stowarzyszenia zrzeszające sędziów oraz licznych przedstawicieli polskiej nauki prawa.
– grzmi Krajowa Rada Sądownictwa.
Elita sędziowska, jak mantrę przypomina, o rzekomej ”niezgodności tych przepisów z międzynarodowymi standardami ochrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów świadczą wystąpienia Komisji Weneckiej Rady Europy, Komisji Europejskiej, Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa oraz organizacji pozarządowych”.
W ocenie Rady, aby dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu, żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w wyborze nowych członków Rady przez Sejm RP .
– podkreślono w „odezwie” KRS.
Jak informował portal wPolityce.pl, przed tygodniem podobny wspólny apel upubliczniły Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenie Sędziów „Themis”, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych „Pro Familia” oraz Stowarzyszenie Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce.
Stowarzyszenia sędziowskie, przywołując treść sędziowskiego ślubowania, wzywają sędziów Rzeczypospolitej do powstrzymywania się od kandydowania do nowo tworzonej KRS i nielegitymizowania przepisów niezgodnych z zasadami demokratycznego państwa prawnego i trójpodziału władzy.
– głosiła uchwała stowarzyszeń.
Argumenty elity sędziowskiej zbił wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, który przypomniał, że „jest wielu sędziów, którzy liczą na zmiany w funkcjonowaniu KRS. Z tego względu na pewno wezmą udział w procedurze wyłaniania kandydatów; albo jako ci startujący do Rady, albo jako osoby popierające określonych kandydatów na listach, które są tworzone”.
Piebiak dodawał, że apel stowarzyszeń jest „z góry skazany na porażkę”, ale gdyby mógł mieć szanse powodzenia, to wtedy byłaby to „działalność antypaństwowa oznaczająca paraliż jednego z konstytucyjnych organów państwa i de facto uniemożliwienie funkcjonowania sądownictwa, bo bez KRSnie da się np. wybierać i awansować sędziów.
Nowelizacja o KRS opublikowana 2 stycznia w Dzienniku Ustaw wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.
Zgodnie z zapisami nowelizacja ustawy o KRS generalnie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Według przepisu przejściowego, który już wszedł w życie, propozycje kandydatów na członków Rady zgłasza się marszałkowi Sejmu w terminie 21 dni od dnia obwieszczenia w „Monitorze Polskim”. Obwieszczenie ws. rozpoczęcia procedury zgłaszania kandydatów na członków KRS ukazało się 4 stycznia. Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tys. obywateli. Mandat obecnych sędziów-członków KRS trwa do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków Rady, „nie dłużej jednak niż przez 90 dni” od dnia wejścia nowelizacji w życie.
PAP, WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/376052-amok-i-labedzi-spiew-w-krs-odchodzaca-kasta-apeluje-do-sedziow-o-nieuczestniczenie-w-wyborach-nowej-rady-i-grozi