Przejrzysta Unia tylko na sztandarach. Komisja Europejska odpowie na każde pytanie. Oprócz tego, które zostało zadane- pisze Zbigniew Parafianowicz w gazetaprawna.pl. Portal zwrócił się do KE o stenogram z posiedzenia komisarzy, na którym zapadła decyzja o uruchomieniu art. 7 wobec Polski, w zamian otrzymał …link do konferencji prasowej Timmermansa.
Gazetaprawna.pl zwraca uwagę na decydującą kwestię, że styl działania Komisji Europejskiej i komunikowania jej decyzji budzi wątpliwości.
Pytania kierowane do Brukseli pozostają bez odpowiedzi, gdy tymczasem sama Komisja wymaga wyjaśnień bezwzględnie od wszystkich
—czytamy.
Portal informuje, że za pośrednictwem serwisu Europe Direct poprosił Komisję Europejską o stenogram z posiedzenia kolegium komisarzy 20 grudnia 2017 r. i protokół z głosowania. Wówczas podjęto decyzję o rozpoczęciu wobec Polski procedury opisanej art. 7, która ma ustalić, czy w naszym państwie umiera demokracja.
Pełen zapis spotkania mógłby pokazać, za pomocą jakich mechanizmów dochodzono do tej decyzji. Jeśli wypracowano konsensus, to jakich argumentów używano? Jak dokładnie brzmiały wypowiedzi komisarzy i co mówiła Elżbieta Bieńkowska? Jakie stanowisko zajęli komisarze z – nazwijmy to umownie – Międzymorza?
—pisze Parafianowicz.
Portal nie otrzymał jednak stenogramu z posiedzenia, lecz link do konferencji prasowej Fransa Timmermansa. Poza tym dwa linki do datowanego na 19 grudnia oświadczenia, w które wpisany jest punkt obrad kolegium w sprawie Polski.
Podobnie było wiosną 2016 r. W początkowej fazie sporu Warszawa – Bruksela DGP zapytał o ekspertyzy, którymi dysponowało kolegium komisarzy w czasie posiedzenia, które odbyło się 13 stycznia 2016 r. (to na nim oceniano sytuację w Polsce). Chodziło nam o ustalenie, czy analizy zlecane są niezależnym prawnikom i jakie są źródła wiedzy Komisji o Polsce
—informuje portal.
pc/gazetaprawna.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/375570-czego-boi-sie-ke-nie-chce-udostepnic-stenogramu-z-posiedzenia-na-ktorym-zapadla-decyzja-o-uruchomieniu-art-7-wobec-polski