W piątek premier Mateusz Morawiecki odbył szereg międzynarodowych rozmów z liderami m.in. Izraela, Litwy czy Bułgarii. Szef polskiego rządu na prośbę strony litewskiej odbył telefoniczną rozmowę z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.
Premierzy rozmawiali o relacjach bilateralnych oraz o współpracy na forum UE. Opowiedzieli się za pogłębieniem dialogu w sprawach dwustronnych wymagających rozwiązania. Premier Morawiecki wskazał na potencjał współpracy i wspólnotę interesów obu państw w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo, energetyka, infrastruktura czy polityka wschodnia. Wyraził również gotowość do kontynuacji spotkań z premierami Państw Bałtyckich.
Z kolei kwestie bieżącej agendy międzynarodowej oraz strategiczne relacje Polski i Izraela były głównymi tematami rozmowy premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu.
Rozmowa z inicjatywy premiera Izraela była okazją do złożenia osobistych gratulacji dla nowego premiera Polski oraz omówienia bieżącej agendy międzynarodowej. Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest konsultowana w sprawach, które są procedowane na tym forum. Ponadto obaj rozmówcy podkreślili bardzo dobre relacje dwustronne, których wymiar strategiczny podkreśla stały mechanizm konsultacji międzyrządowych. Podkreślono także skoncentrowanie współpracy gospodarczej obu państw w takich dziedzinach jak innowacje i wysokie technologie oraz współpraca przemysłu obronnego.
Ostatnie konsultacje międzyrządowe odbyły się 22 listopada 2016 r. w Jerozolimie. Podczas spotkania m.in. zawarto umowę o zabezpieczeniu społecznym. 19 lipca 2017 r. w Budapeszcie odbyło się pierwsze w historii spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Izraela. Uzgodniono pogłębienie współpracy w zakresie spraw gospodarczych, nauki i technologii oraz gotowość do kontynuowania dialogu V4+Izrael na szczeblu szefów rządów.
Wcześniej premier Morawiecki rozmawiał z szefem bułgarskiego rządu. Premierzy omówili relacje bilateralne między państwami. Politycy zgodzili się, że relacje dwustronne są bardzo dobre i opierają się na wzajemnym zrozumieniu oraz dobrej współpracy w różnych sferach.
W kontekście relacji między Warszawą, a Brukselą premier Borisow powiedział, iż Polska jest państwem bardzo ważnym dla Unii Europejskiej oraz ponownie podkreślił, że jedność stanowi właściwą drogę dla Unii Europejskiej. Nie przypadkiem motto bułgarskiej prezydencji brzmi W jedności siła. Jest to lekcja, której nauczyliśmy się z naszej wspólnej historii. Jako kraj sprawujący przewodnictwo w Radzie, Bułgaria będzie działać na rzecz porozumienia i jedności Unii - dodał Borisow.
Rozmowa dotyczyła także priorytetów bułgarskiej Prezydencji w Radzie UE. Premier Borisow zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego na szczyt UE – Bałkany Zachodnie, który odbędzie się w Sofii 17 maja. Debata na temat przyszłości Europy jest związana z debatą na temat integracji europejskiej państw regionu, ich włączenia w bliższą współpracę z UE, stabilności, dobrobytu i przestrzegania wartości Wspólnoty - zaznaczył Borisow.
CZYTAJ WIĘCEJ: Telefoniczna rozmowa premierów Polski i Bułgarii. Borisow: Polska jest bardzo ważnym państwem dla UE
Premier Mateusz Morawiecki i premier Bojko Borisow omówili również perspektywy zacieśnienia współpracy w sferze turystyki. W okresie styczeń-listopad 2017 r. Bułgarię odwiedziło blisko 400 tys. polskich turystów, co stanowi wzrost o 7,7% w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 r. Odnotowano również wzrost liczby bułgarskich turystów przebywających w Polsce – o 35,3% w tym samym okresie.
kk/KPRM
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/375158-intensywny-dzien-w-kprm-premier-morawiecki-odbyl-rozmowy-z-liderami-izraela-litwy-i-bulgarii-wsrod-tematow-min-kwestie-bezpieczenstwa-i-energetyki