Profesor Henryk Cioch pozostanie w naszej pamięci jako człowiek do głębi prawy, który swoją pracą i służbą publiczną budował Rzeczpospolitą silną mocą swoich obywateli” - napisał prezydent Andrzej Duda o zmarłym sędzim Trybunału Konstytucyjnego Henryku Ciochu.
O śmierci sędziego Ciocha poinformowała w środę PAP prezes TK Julia Przyłębska.
Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość, iż odszedł śp. Profesor Henryk Cioch, wybitny uczony i wykładowca akademicki, adwokat, ceniony specjalista w zakresie prawa cywilnego, spółdzielczego, handlowego, bankowego, finansów publicznych i organizacji pozarządowych
— podkreślił prezydent.
Przypomniał, że prof. Cioch był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim, Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Spółdzielczego Instytutu Naukowego i innych organizacji naukowych, senatorem Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji, sędzią Trybunału Konstytucyjnego.
Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek do głębi prawy, który swoją pracą i służbą publiczną budował Rzeczpospolitą silną mocą swoich obywateli
— podkreślił Andrzej Duda.
Prezydent złożył wyrazy głębokiego współczucia rodzinie, bliskim i przyjaciołom prof. Ciocha.
Prof. Henryk Cioch urodził się 30 lipca 1951 r. w Lubaczowie. W 1973 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1982 r. obronił pracę doktorską, w 1996 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 2002 roku został profesorem nauk prawnych.
Zajmował się problematyką prawa cywilnego, spółdzielczego, fundacyjnego, stowarzyszeniowego i rzeczowego. W 2010 roku Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W 2011 roku został senatorem Prawa i Sprawiedliwości VIII kadencji. Był też członkiem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W grudniu 2015 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Przez rok nie był dopuszczany do orzekania przez ówczesnego prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego - wraz z dwójką innych sędziów: Lechem Morawskim i Mariuszem Muszyńskim. Sędziowie zostali w pełni włączeni do składu TK dokładnie rok temu - 20 grudnia 2016 r., gdy prezesem Trybunału była już Julia Przyłębska.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/372958-prezydent-duda-wspomina-sedziego-ciocha-pozostanie-w-naszej-pamieci-jako-czlowiek-do-glebi-prawy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.