I to ma być presja? Stowarzyszenie sędziów „Iustiia” alarmuje, że 300 prawników apeluje do prezydenta o zawetowanie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym! Jeśli to ma być „reprezentatywna” grupa, to stowarzyszenie sędziowskie mocno przestrzeliło! W Polsce pracuje bowiem niemal 40 tys. przedstawicieli zawodów prawniczych. To jednak nie koniec absurdów. W innym apelu, różnych stowarzyszeń i fundacji, prośbę o weta wystosowała Fundacja Greenpeace Polska oraz Obywatele RP.
W apelu „środowiska prawniczego” możemy przeczytać to o czym już od dawna histeryzują przedstawiciele „kasty”.
Wyrażamy obawę, że wejście w życie przedmiotowych ustaw może być istotną cezurą w najnowszej historii Polski. Władza sądownicza zacznie być kontrolowana przez władzę wykonawczą i ustawodawczą w stopniu nie tylko niedopuszczalnym na gruncie Konstytucji, ale również stawiającym nasz kraj poza głównym nurtem nowoczesnych państw demokratycznych. Jest dla nas oczywiste, że nowe regulacje – jeżeli wejdą w życie - spotkają się ze zdecydowanie negatywną reakcją naszych partnerów w Unii Europejskiej, gdyż nie odpowiadają standardom, do których przestrzegania Polska się zobowiązała, stając się członkiem Rady Europy, podejmując w ogólnonarodowym referendum suwerenną decyzję o przystąpieniu do Unii Europejskiej oraz uczestnicząc w przyjęciu i ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.
– apelują „prawnicy”. którzy znów powołują się na „partnerów w UE”.
Bardzo liczymy na to, że Pan Prezydent do tego nie dopuści. Dlatego apelujemy o zawetowanie ustawy o zmianie ustawy z dnia 8 grudnia 2017 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw i zawetowanie ustawy z dnia 8 grudnia 2017 roku o Sądzie Najwyższym.
– czytamy w apelu.
„Prawnicy” są też przekonani, że „zmiany zawarte w przyjętych projektach ustaw nie odpowiadają standardom konstytucyjnym cywilizacji zachodniej, które były wypracowywane przez długie lata ewolucji systemów prawnych.” Przedstawicielom zawodów prawniczych ma się również rzekomo nie podobać wprowadzenie skargi nadzwyczajnej oraz instytucji Izby Dyscyplinarnej. Kolejny raz straszą też międzynarodowymi skutkami wprowadzenia zmian.
Za złe i szkodliwe uważamy rozwiązania takie jak upartyjnienie wyboru członków KRS poprzez sformalizowanie roli klubów poselskich w procesie wyłaniania kandydatów, wygaszenie kadencji Sędziów Sądu Najwyższego w tym określonej w Konstytucji kadencji Pierwszej Prezes SN, wprowadzenie naruszającej zasadę ne bis in idem skargi nadzwyczajnej oraz utworzenie w Sądzie Najwyższym Izby Dyscyplinarnej, której kompetencje mają być rozszerzone na wszystkie zawody prawnicze. Uważamy, że co najmniej pierwsze trzy z tych rozwiązań są niekonstytucyjne. Wprowadzenie skargi nadzwyczajnej dodatkowo naraża Polskę na postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, które w naszym przekonaniu zakończą się porażką naszego kraju. Jednak, jak wspomnieliśmy na wstępie, nie chodzi nawet o poszczególne rozwiązania, ale o ich całokształt, który w znacznym stopniu ograniczy niezawisłość sędziowską i niezależność sądów.
– czytamy w apelu.
Z kolei w innym „apelu” podpisanym m.in. przez Obywateli RP i Fundacji Greenpeace Polska „dowiadujemy” się, że „skutki decyzji o podpisaniu ustawy o KRS i SN będą odczuwane przez polskich obywateli i obywatelki przez wiele lat.”
Nowe ustawy wpłyną nie tylko na kształt polskiego wymiaru sprawiedliwości, ale również na pozycję Polski jako pełnoprawnego członka Unii Europejskiej.
– piszą przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji pozarządowych.
Naciski koalicji różnych środowisk na prezydenta Andrzeja Dudę to żałosna próba powstrzymania najważniejszych reform obozu władzy. Wcześniej, wszystkie te organizacje, nie zauważały patologii w polskim wymiarze sprawiedliwości. Siedziały więc cicho, gdy w sądach łamane były prawa obywatelskie, a Polska płaciła gigantyczne odszkodowania za chybione decyzje naszych sądów.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/372419-egzotyczna-koalicja-obywatele-rp-iustitia-i-greenpeace-chca-wet-prezydenta-dudy-w-sprawie-ustaw-o-sn-i-krs-wyrazamy-obawe-ze-wejscie-w-zycie-ustaw-moze-byc-cezura-w-najnowszej-historii-polski