Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli w środę wieczorem kwiaty na grobie działaczy opozycji w czasie PRL Zbigniewa Romaszewskiego, Jacka Kuronia oraz płk Ryszarda Kuklińskiego. Politycy udali się tam po zakończeniu organizowanych przez PiS obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Podczas obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przemówienie wygłosił m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po zakończeniu zgromadzenia, premier i prezes PiS, wraz z delegacją rządu i partii, złożyli kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki.
Następnie premier i delegacja PiS złożyli kwiaty na grobie działaczy opozycji w czasie PRL Zbigniewa Romaszewskiego, Jacka Kuronia oraz płk Ryszarda Kuklińskiego.
Premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski w celu upamiętnienia ofiar stanu wojennego zapalili też świece.
36 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
W wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Na ulicach miast pojawiły się patrole milicji i wojska, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Wprowadzono oficjalną cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej; zmilitaryzowano także najważniejsze instytucje i zakłady pracy. Zawieszone zostało wydawanie prasy, z wyjątkiem dwóch gazet ogólnokrajowych („Trybuny Ludu” i ”Żołnierza Wolności”) oraz 16 terenowych dzienników partyjnych.
Władze PRL spacyfikowały 40 spośród 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów. Najtragiczniejszy przebieg miała akcja w kopalni „Wujek”, gdzie interweniujący funkcjonariusze ZOMO użyli broni, w wyniku czego zginęło dziewięciu górników.
31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej Solidarności został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/371784-premier-i-delegacja-pis-zlozyli-kwiaty-na-grobach-bl-ks-jerzego-popieluszki-oraz-dzialaczy-opozycji-z-czasow-prl-zdjecia