Mocne ostrzeżenie ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dla mediów, które nierzetelnie relacjonują wydarzenia polityczne! Nadawca telewizji TVN24 ma zapłacić 1,48 mln. złotych kary za jednostronne zaangażowanie się po stronie opozycji totalnej – poinformował portal press.pl. Spółka TVN SA zapowiedziała odwołanie się od „bezpodstawnej” decyzji Rady.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Ryszard Terlecki: To był pucz operetkowy. Pomysł polityczny zastąpienia obrad rozróbą się nie powiódł
Według regulatora stacja relacjonując wydarzenia w Sejmie i pod Sejmem w dniach 16-18 grudnia ub.r. naruszyła ustawę o radiofonii i telewizji poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu.
– czytamy na stronie press.pl.
Portal informuje, że KRRiT wykonała monitoring TVN, Polsat, TVP, TVN 24, Polsat News i TVP Info, obejmujący 16-18 grudnia ub.r.
Do sprawy w komunikacie odniosła się spółka TVN SA, która „zdecydowanie nie zgadza się z wydaną przez przewodniczącego KRRiT decyzją”.
W ocenie TVN nałożona kara jest bezpodstawna. TVN S.A., po zapoznaniu się z treścią decyzji KRRiT, odwoła się do Sądu Okręgowego w Warszawie
—dodała spółka.
KRRiT informowała wcześniej, że po przeprowadzeniu postępowania dotyczącego sposobu relacjonowania w programie TVN 24 wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem w dniach 16–18 grudnia 2016 r. stwierdziła, iż spółka TVN SA, nadawca programu TVN 24, naruszyła przepisy ustawy o radiofonii i telewizji poprzez „propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu”.
KRRiT wykonała obszerny monitoring programów uniwersalnych TVN, Polsat i TVP oraz informacyjnych TVN 24, Polsat News i TVP Info, emitowanych w dniach 16 – 18 grudnia 2016 r. Po przeanalizowaniu kilkuset godzin materiałów, KRRiT stwierdziła, że w programie TVN 24 naruszony został art.18 ust.1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji
—podał nadzorca.
Wskazane przepisy mówią, że audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści dyskryminujących ze względu na rasę, płeć lub narodowość. A także, iż nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz zachowaniom zagrażającym środowisku naturalnemu.
Zaznaczono, że wymierzając karę, KRRiT rozważyła możliwości finansowe nadawcy, a wysokość kary została ustalona w oparciu o przesłankę rocznego przychodu nadawcy, osiągniętego w 2016 r.
Górna granica kary wynosi 147 mln 929 tys. 600 zł. Kara w kwocie 1 mln 479 tys. zł stanowi około 1 proc. maksymalnej wysokości
—podała KRRiT.
kk/Oko.press/PAP
-
Zrób bliskim prezent na święta!
Zamów roczną prenumeratę tygodnika „Sieci” i miesięcznika „wSieci Historii” - teraz aż 40% taniej!
Szczegóły na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/371285-sroga-kara-za-nierzetelne-relacjonowanie-ubieglorocznego-ciamajdanu-krrit-nalozyla-148-mln-zl-kary-na-tvn-24-spolka-zapowiada-odwolanie-sie-od-decyzji