Skoro scenariusz „ulica” nie wypalił, trzeba sięgnąć po „zagranicę”! Komisja Wenecka, która od dwóch lata atakuje polski rząd i wspiera opozycję totalną wydała właśnie opinię, krytykująca prezydenckie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.
CZYTAJ TAKŻE:Histeria totalnej opozycji na nic się nie zdała! Sejm przyjął ustawy o SN i KRS!
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Komisja Wenecka wyda dwie opinie ws. ustaw reformujących sądownictwo. Zostaną one przyjęte bez wcześniejszej wizyty w Warszawie
W przyjętej w piątek opinii na temat ustawy i dwóch projektów ustaw Komisja Wenecja oświadczyła, że „wystawiają one na poważne ryzyko” niezależność „wszystkich stron” polskiego sądownictwa.
W komunikacie podsumowującym opinię organ doradczy Rady Europy wyjaśnił, że jego delegacja zamierzała przyjechać do Warszawy w listopadzie, „ale polskie władze zaproponowały przełożenie wizyty na okres po sesji plenarnej w grudniu”.
Biorąc pod uwagę fakt, że reformy są obecnie omawiane przez parlament, Komisja Wenecka postanowiła prowadzić prace przyjmując opinię w grudniu bez uprzedniej wizyty po to, by mogła być ona jeszcze przydatna w dyskusji w polskim parlamencie.
– głosi nota KW.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:NASZ WYWIAD. Komisja Wenecka w Polsce. Piotrowicz: Nie byłoby tego zainteresowania naszym krajem, gdyby nie prośby totalnej opozycji
„Łaskawcy” z Komisji Weneckiej „zauważają pewną, choć ‘ograniczoną’, poprawę w stosunku do propozycji przedstawionych w lipcu”.
Oceniając projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, Komisja Wenecka uznała, że wybór jej 15 członków przez Sejm, w połączeniu z natychmiastowym zastąpieniem obecnie zasiadających w niej osób, „doprowadzi do dalszego upolitycznienia tego organu”. To ciekawe, bo w Niemczech odpowiednik KRS jest obsadzany właśnie przez polityków
Komisja broni też bezkarności kasty sędziowskiej. W odniesieniu do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym Komisja oceniła, iż stworzenie w nim dwóch nowych izb, dyscyplinarnej i nadzwyczajnej, jest „złym rozwiązaniem”, gdyż składać się będą one z nowo mianowanych sędziów, „mających specjalne uprawnienia, które postawią te izby ponad innymi”.
Ponadto eksperci wezwali polskie władze, aby „pozwoliły sędziom Sądu Najwyższego - włącznie z jej pierwszą prezes - pełnić funkcję zgodnie z obecnie obowiązującym wiekiem emerytalnym”. W ocenie KW „postulat wcześniejszego usunięcia dużej liczby sędziów Sądu Najwyższego z powodu obniżenia wieku emerytalnego” narusza „indywidualne prawa” sędziów i „zagraża niezależności sądownictwa jako całości”.
Komisji nie podoba się także ustawa o ustroju sądów powszechnych, Komisja Wenecka stwierdziła, że decyzja ministra sprawiedliwości o mianowaniu i zwalnianiu prezesów sądów powinna być przedstawiona do aprobaty przy zwykłej większości Krajowej Radzie Sądownictwa albo ogólnemu zgromadzeniu sędziów sądu.
Komisja Wenecka przyjmuje z zadowoleniem fakt, iż polskie władze są otwarte na dialog.
– głosi oświadczenie.
PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/370936-a-ci-znowu-swoje-histeryczna-opinia-komisji-weneckiej-ustawy-o-sn-i-krs-powaznym-zagrozeniem-dla-sadownictwa