Na sesji plenarnej w piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy przyjmie 2 opinie ws. reformy sądownictwa w Polsce. Dotyczą one ustaw o ustroju sądów powszechnych i o prokuraturze oraz projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.
Przedstawimy nasze sugestie, jak poprawić sytuację
—powiedział dziennikarzom przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio.
W czwartek przygotowane projekty opinii omówiła podkomisja KW do spraw sądownictwa.
Pierwsza opinia dotyczy nowelizacji ustawy o prokuraturze, która już weszła w życie. Projekt opinii powstał po październikowej wizycie delegacji Komisji Weneckiej w Warszawie i został opracowany na podstawie komentarzy i uwag pięciu sprawozdawców. O jego przygotowanie poprosił w maju Komitet Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Druga opinia dotyczyć będzie zgodności ustawy o ustroju sądów powszechnych ze standardami Rady Europy w kwestii praworządności. Ustawa ta weszła w życie w sierpniu. Ponadto razem z tą ustawą zaopiniowane zostaną dwa prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. O wydanie tej opinii poprosiło w październiku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
W tym przypadku opinii nie poprzedziła wizyta w Polsce, bo – jak wyjaśnił w rozmowie z PAP przewodniczący Komisji – nie udało się uzgodnić ze stroną polską terminu wizyty w listopadzie.
Ponieważ Komisja uznała tę sprawę za pilną, postanowiono przyjąć opinię bez przeprowadzenia rozmów w Warszawie
—podkreślił Gianni Buquicchio.
Polskim pakietem ustaw Komisja zajmie się podczas przedpołudniowej sesji w Wenecji w zabytkowym budynku Scuola Grande di San Giovanni Evangelista. Zgodnie z praktyką prac przed przyjęciem opinii dojdzie do wymiany poglądów z zaproszonym przedstawicielem Polski. Będzie nim stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy Janusz Stańczyk.
Komisja Wenecka otrzymała przed obradami od polskiego rządu uwagi na temat przesłanych mu projektów opinii.
Po przyjęciu opinii na sesji plenarnej wydane zostaną komunikaty, w których znajdą się ich zasadnicze tezy i zalecenia.
Rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos w rozmowie z PAP nie wykluczył zarazem, że być może będzie to jeden wspólny komunikat.
Teksty dwóch opinii zostaną ogłoszone najwcześniej w poniedziałek
—wyjaśnił.
Komisja Wenecka zajmuje się polskimi ustawami już po raz czwarty w ciągu półtora roku. Wcześniej przyjęła dwie opinie na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i o tzw. ustawie inwigilacyjnej.
Opinie wydawane przez Komisję Wenecką, której pełna nazwa brzmi: Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo nie są wiążące. Do tego organu należy ponad 60 państw świata.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/370821-komisja-wenecka-wyda-dwie-opinie-ws-ustaw-reformujacych-sadownictwo-zostana-one-przyjete-bez-wczesniejszej-wizyty-w-warszawie