W środę w Sejmie odbyło się II czytanie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Debata przebiegała w bardzo burzliwej atmosferze. Nie brakuje zarzutów ze strony opozycji, skierowanych zarówno w stronę posłów Zjednoczonej Prawicy, jak i prezydenta. O godz. 17:35 zakończyła się debata nad projektem ustawy o SN i rozpoczęła część dyskusji poświęcona projektowi ustawy o KRS. Wobec złożenia poprawek w II czytaniu, Sejm odesłał w środę wieczorem do komisji sprawiedliwości zarówno prezydencki projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, jak i projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym.
19:30. Zakończyła się debata w Sejmie nad prezydenckim projektem ustawy o KRS. Wobec poprawek zgłoszonych w II czytaniu projekt ponownie trafi do prac w komisji sprawiedliwości.
19:17.
Państwo prawa to taki ustrój, w którym każda z władz państwa podlega prawu. Celem jest zabezpieczenie obywateli przed samowolą władz
—mówił Zawistowski.
19:15. Z mównicy sejmowej głos zabiera przewodniczący KRS, Dariusz Zawistowski.
18:45. Posłowie zakończyli zadawanie pytań.
18:30. Głos zabiera Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej
Nie macie zgody suwerena na zmianę konstytucji
—mówił Brejza.
18:22.
Niby będą niezależne sądy, dochodzenie, proces, a na końcu wyrok zapadnie, gdzie indziej. Tworzycie nam niby demokrację
—przekonywał Nitras.
18:20. Głos zabiera poseł PiS Krystyna Wróblewska
Dlaczego opozycja wyklucza prawo parlamentu do wyboru sędziów do KRS?
—pytała Wróblewska.
18:15. Z mównicy sejmowej przemawia Krzysztof Jarubas z PSL
W toku prac komisji projekt prezydencki ws. KRS został zmieniony. Czy taka reforma podniesie poziom pracy KRS?
—pytał poseł.
18:10. Mucha apeluje do opozycji
Jeśli ta ustawa byłaby w takim kształcie przyjęta, macie szansę wzmocnić Krajową Radę Sądownictwa
—podkreślił.
18:05. Głos zabiera prezydencki minister Paweł Mucha.
Nikt nie podważa twierdzenia, że od jakości sądów zależy zaufanie obywateli do tej instytucji. Obywatele dzisiaj nie ufają sądom. Zmiany muszą być wprowadzone i fakt ten w debacie nie jest kwestionowany. Prezydent jest zwolennikiem zmiany sposobu wyboru członków KRS
—mówił minister.
Prezydent przygotowując projekt dał gwarancje wyboru multipartyjnego
—dodał.
18:00. Poseł PSL Jan Łopata skrytykował projekt prezydenckiej ustawy o KRS.
Nie zgłosimy kandydatów do KRS
— zaznaczył.
17:54. Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej zacytowała słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z 1989 roku, kiedy mówił o tym, że sądy powinny być zupełnie wolne od polityki. Nie dodała jednak, że obecnie przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości pokazują, iż nie są apolityczni.
Mogłabym się założyć, że gdyby Jarosław Kaczyński z tego 1989 roku przyszedł na ubiegłotygodniową komisję sprawiedliwości, to usiadłby pan prezes z nami i podzielał opinię większości obywateli
— podkreślała Gasiuk-Pihowicz.
17:41. Poseł PO Borys Budka sceptycznie odniósł się do projektu ustawy o KRS.
Nic się nie zmieniło. Od lipcowych protestów nie wyciągnęliście państwo żadnych wniosków. (…) Przyjęliście państwo projekt ustawy, która gwarantuje, że ta większość w całości może wybrać sędziów do KRS. Wbrew konstytucji chcecie, żeby sądy były kontrolowane przez polityków. (…) Podporządkowaliście sędziów ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu. (…) Nie ma, nie było i nie będzie żadnej reformy wymiaru sprawiedliwości
— powiedział.
17:38. Poseł Stanisław Piotrowicz podkreśla, że w innych krajach nie jest tak, iż sędziowie sami decydują o składzie KRS.
W żadnym znaczącym państwie europejskim nie ma takiej sytuacji, ażeby środowiska sędziowskie decydowały o tym kto będzie sędziom, kto zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Tak nie ma w żadnym państwie. (…) Sędzia musi mieć w sobie odporność na wszelkiego rodzaju naciski grup interesu, ludzie o nastawieniu prospołecznym. O to nam chodzi. Oni muszą wiedzieć, że wykonują rolę służebną wobec narodu. Tym różnimy się w naszym podejściu. (…) My politykę podejmujemy w kategoriach dobra wspólnego
— mówił.
17:35. Zakończyła się dyskusja nad projektem o SN. Teraz Sejm zaczyna debatę nad prezydenckim projektem ustawy o KRS.
17:31.
Nie godzi się używać argumentów szkalujących wobec prezydenta. Nie godzi się używać ich także wobec Zofii Romaszewskiej. Posądzanie nas albo prezydenta, że my chcemy państwu odebrać jakieś uprawnienia, to jest ad absurdum. To jest niepoważne!
— podkreślił minister Mucha.
17:18. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha, w swoim wystąpieniu odpowiadał na pytania i zastrzeżenia opozycji m.in. odnośnie zasadności przeprowadzenia reformy sądownictwa, jak i szczegółowych rozwiązań, jak instytucja skargi nadzwyczajnej czy obecność ławników. Odniósł się także do zarzutów, że podczas sejmowej dyskusji nieobecny jest prezydent.
Te głosy, które tutaj padały, po części rysowały obraz idealnego stanu rzeczy, w którym ktoś chce zaburzyć coś, co świetnie funkcjonuje. (…) Prezydenckie biuro pomocy prawnej to ogółem 16 tys. spraw odnoszących się do wadliwego funkcjonowania sądów. (…) Skarga nadzwyczajna jest oczekiwanym środkiem prawnym. (…) Polacy oczekują reformy wymiaru sprawiedliwości. (…) Jesteśmy dzisiaj w trójkę [jako przedstawiciele prezydenta - przyp. red.] i to jest pokazanie, jak ta sprawa jest istotna. (…) Nie rozumiem obaw związanych z tym, że krytykujecie wprowadzenia odpowiedzialności dyscyplinarnej. To musi być tak, że ta odpowiedzialność jest realna. Wiele można by przytoczyć takich sytuacji, kiedy nie było odpowiedzialności za przewinienia, które miały miejsce. (…) Sędzia nie powinien zdradzać swoich poglądów politycznych, wypowiadać się na temat działalności Rady Ministrów czy prezydenta. To jest także jeden z wymogów konstytucji i kiedy się na nią powołujemy, to o tym zapominać nie możemy. (…) Ławnicy w SN to jest rzecz pożądana i potrzebna
— zaznaczył.
16:57. Głos zabrała Agnieszka Pomaska z PO. Jej wypowiedź stanowiła kolejny atak na prezydenta za to, że zawiódł nadzieje opozycji.
Nic się w tych ustawach nie zmieniło. (…) Jedyne co się zmieniło panie prezydencie to to, że wtedy się pan z PiS nie dogadał, a teraz tak
— powiedziała.
16:54.
To jest ta chwila, kiedy ograniczana jest demokracja, do czego rękę przykłada prezydent i posłowie z prawej części sali
— mówił Rafał Grupiński z PO.
16:51.
Prezydent Andrzej Duda apelował wczoraj o zakończenie sporu plemiennego. (…) Jeśli toczą się jakieś walki plemienne, to między nim a reprezentantami PiS-u!
— stwierdziła Izabela Leszczyna z PO.
16:43. Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaatakowała pomysł wprowadzenia Izby Dyscyplinarnej:
Izba Dyscyplinarna to ma być nic innego jak policja polityczna skierowana przeciwko wszystkim prawnikom. (…) Kiedy postanowiliście, że niezależna władza prawnicza jest przeszkodą do tego, żebyście się panoszyli w Polsce?
16:41.
Kochacie represje! Ta ustawa jest represyjna
— krzyczał Grzegorz Furgo z PO.
16:36.
Upokorzony wetem pana prezydenta pan minister Ziobro próbuje przepchnąć przepisy zapisu nieuzgodnione z głową państwa. (…) To nie ma nic wspólnego z reformą sądownictwa, to po prostu zmiana kadrowa
— stwierdziła Małgorzata Pępek z Platformy Obywatelskiej.
16:26.
To pan się zachowuje w sposób chamski do opozycji!
— powiedziała do marszałka Terleckiego poseł Scheuring-Wielgus. W dalszej części wystąpienia zwróciła się do posłów Zjednoczonej Prawicy:
Jestem w Sejmie od dwóch lat i nigdy nie myślałam, że będę świadkiem oglądania 235 osób bez kręgosłupa, tchórzy, osób które nie rozumieją tego co to wolne sądy i trójpodział władzy!
16:24.
Poseł PiS Piotr Kaleta zaprezentował zdjęcie, na którym posłowie PO wracają z narady z wysokimi przedstawicielami władzy sądowniczej.
Pochód polityków PO na ulicy razem z sędziami. Chciałbym zadać pytanie Nowoczesnej - ponieważ do tej pory pan Ryszard Petru tak chętnie donosił na Polskę…
— zaczął wystąpienie poseł PiS Piotr Kaleta. Na jego słowa energicznie zareagowała Katarzyna Lubnauer, a posłowie opozycji zaczęli krzyczeć. Na to zareagował marszałek Terlecki.
Jeżeli wprowadzacie chamstwo w parlamencie, to liczcie się, że odpowiedź będzie podobna!
— zwrócił się do posłów opozycji marszałek Terlecki.
16:17.
Przy mównicy sejmowej pojawił się poseł Michał Szczerba. Z ław sejmowych słychać było okrzyk: „Tylko nie rzucaj!”. Poseł próbował wzruszyć posłów.
Jest takie zdjęcie, które wzruszyło Polki i Polaków. To zdjęcie 87-letniego profesora Andrzeja Strzembosza w strugach deszczu pod Pałacem Prezydenckim, podczas wieczornej manifestacji. Przejmujące świadectwo człowieka zatroskanego o losy Ojczyzny. To lekcja dla nas wszystkich (…) Obudźcie się, jeszcze nie jest za późno!
— podkreślił poseł Szczerba.
16:12.
Poseł Krzysztof Mieszkowski „łaskawie” stwierdził, że nie mamy dzisiaj jeszcze do czynienia z państwem totalitarnym:
Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska! (…) Zastanawiam się, dlaczego państwo PiS chce wprowadzić lęk jako normę społeczną. Czego mamy się bać? Dlaczego to robicie dla nas?!
16:10.
Poseł PiS Ewa Tomaszewska podkreśliła, że w obecnym wymiarze sprawiedliwości obecni są sędziowie, którzy pełnili rolę prokuratorów w stanie wojennym i oskarżali działaczy opozycyjnych.
Niestety są dziś sędziowie, którzy pełnili role prokuratorów w stanie wojennym i naprawdę oskarżali działaczy opozycyjnych i śmieją się im w głos, bo z prokuratury zostali przesunięci do sądownictwa!
16:05.
PiS umówiło się z Polakami na reformę sądownictwa i dotrzymujemy słowa. Nic nie pomogą pokrzykiwania posłów opozycji, albo wygrażanie palcem w sejmowej opozycji! (…) Czy udział przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości w politycznych protestach nie świadczy najdobitniej o upolitycznieniu tego środowiska i konieczności przeprowadzenia zmian?
— podkreślała poseł PiS Joanna Borowiak.
16:03.
Jaki rzeczywisty cel przyświeca projektodawcy przy utworzeniu Izby Dyscyplinarnej? (…) Wy szykujecie bat na cały wymiar sprawiedliwości. Panie ministrze Mucha - wydaje się, że pan prezydent niestety będzie już podlegał recydywie. (…) Wszyscy mówią, że łamiecie konstytucje, a wy wynajdujecie ludzi, którzy mówią, że nie. To jest chore! Wolne sądy!
— mówił poseł Meysztowicz.
15:57.
Składam wniosek formalny o przerwę. Tutaj padły skandaliczne słowa z ust pani poseł Pawłowicz do pana posła Galli. To pani przynosi Polsce wstyd! Nie pierwszy raz! (…) Zwrócę się do pana prokuratora Piotrowicza: „Najwyższą władzę ma prawo a nie samowola ludzi”. To są słowa Jana Pawła II, świętego. Dla was te autorytety nic nie znaczą, dlatego że wy jesteście jak Krzyżacy, oni mieli krzyże na plecach, ale pustkę w sercu! Dla Was autorytety nic nie znaczą!
— krzyczał poseł PO Cezary Tomczyk.
15:54.
Z wielką troską spoglądamy, ilu naszych obywateli przebywa za granicą. Z drugiej strony mamy potężny deficyt, jeśli chodzi o sędziów. Proszę spojrzeć na projekt Andrzeja Duda, kiedy każdy asesor musi określić się co do obywatelstwa
— mówił poseł Ryszard Galla z mniejszości niemieckiej. Na jego wystąpienie reagowała poseł Krystyna Pawłowicz, co wywołało gwałtowną reakcję posła Galla.
Ja także bronię honoru Polski! Ja na razie wstydu Polsce nie przynoszę a pani tak!
— krzyczał. Z ław poselskich słychać było okrzyki, aby poseł Galla przeprosił panią poseł.
Jeśli mnie się obraża, to ja mam przepraszać?!
— odpowiedział Galla.
15:44.
Proszę pana marszałka o przerwę, aby pan marszałek miał szansę zważyć na fakt, że pan uchybił regulaminowi Sejmu
— Sławomir Nitras, zaznaczając, że prezydencka minister Anna Surówka-Pasek zabrała głos poza kolejnością.
15:42.
Zwracam się do pana panie prezydencie Andrzeju Dudo! (…) Jest jeszcze czas na wycofanie tych ustaw! (…) Wczoraj znalazł pan czas żeby mówić w tej izbie o historii i zgodzie w narodzie. Szkoda, że dziś nie znalazł pan czasu, żeby uczestniczyć w dyskusji o trójpodziale władzy!
— powiedział poseł Nowoczesnej Krzysztof Truskolaski.
15:30. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w zdecydowany sposób skrytykowała reformę sądownictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Gersdorf w totalnym amoku do posłów w Sejmie: „Chcecie zniszczyć autorytet instytucji budowanej przez 100 lat!”
Z przykrością muszę stwierdzić, że dla polskiego wymiaru sprawiedliwości i polskiego parlamentaryzmu jest to chwila tragiczna
— mówiła.
15:20. Do posłów opozycji, krytykujących kwestię wieku przejścia w stan spoczynku dla sędziów SN, zwróciła się prezydencka minister Anna Surówka-Pasek:
Państwo tutaj utyskujecie, że obniża się wiek przejścia w stan spoczynku sędziom Sądu Najwyższego, a czy ktoś pytał obywateli w momencie, gdy wiek emerytalny dla wszystkich był podnoszony? Nikt nie zwrócił uwagi, że podlegały tym nowym regulacjom nie tylko te osoby, który już w systemie były, ale także nowe, podczas, gdy normalnie powinny im podlegać tylko i wyłącznie te osoby, które dopiero weszły do sytemu emerytalnego a nie te, które w tym systemie są i umawiały się nieco inaczej rozpoczynając swoją karierę zawodową.
To kpina z wysokiej izby, gdy prokurator, który oskarżał w stanie wojennym mówi nam o zasadach sprawiedliwości społecznej! Właśnie wtedy pan ją urzeczywistniał, kiedy pan kierował wyroki przeciwko niewinnym ludziom, bo chciał pan awansować w PZPR!
— krzyczał z trybuny sejmowej poseł Robert Kropiwnicki, zwracając się do posła Stanisława Piotrowicza.
Tak wygląda reformowanie przez was wymiaru sprawiedliwości! Chcecie zrujnować i upolitycznić wymiar sprawiedliwości. Dzisiaj chcę bardzo wyraźnie zaapelować do pana prezydenta – jest jeszcze parę godzin na to, żeby pan wycofał te skandaliczne projekty
— dodał Kropiwnicki.
Nie wróci stan wojenny, a to chcielibyście zrobić!
— zakończył swoje wystąpienie poseł PO.
Na jego skandaliczne wystąpienie zdecydowanie zareagował poseł Stanisław Piotrowicz.
Dość! Miarka się przebrała! Ponieważ nie reagowałem dotychczas na fałszywe oskarżenia, składam wniosek o skierowanie wystąpienia posła Kropiwnickiego do komisji etyki
— oznajmił poseł.
Jego wystąpienie przerywali posłowie opozycji, wykrzykując hasło „Precz z komuną”.
Nigdy nikogo w stanie wojennym przed sądem nie oskarżałem. W stanie wojennym zostałem zdegradowany
— podkreślił Piotrowicz.
as
-
Idealny prezent na Święta - dobra książka!
Zapraszamy do naszej portalowej księgarni „wSklepiku.pl”. Znajdziesz tam szeroką ofertę interesujących wydawnictw, audiobooki oraz gry edukacyjne. Gwarantujemy pewną i szybką wysyłkę.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/370502-zakonczylo-sie-ii-czytanie-prezydenckich-projektow-o-sn-i-krs-ustawy-po-debacie-w-sejmie-wracaja-do-komisji-sprawiedliwosci