Pytania mogą niektórym jeszcze bardziej wszystko skomplikować i zagmatwać, ale mogą też nakierować na istotę rzeczy.
„Polityczna” Polska żyje tym, co się dzieje w obozie dobrej zmiany, a co zostało wywołane zapowiedziami najważniejszych polityków tego obozu dotyczącymi zmian w rządzie i strategii Rady Ministrów oraz jej politycznego zaplecza. Wiele problemów wynikających z zainicjowania debaty wokół zmian jest czystą dezinformacją, inne półprawdami, plotkami bądź celowymi wrzutkami. Dominuje szum informacyjny albo scenariusze podsuwane przez uczestników wydarzeń w takiej formie, żeby ich politycznie wzmacniały albo osłabiały rywali. Powstaje wrażenie, że cała debata jest nakierowana na sprawy poboczne albo takie, które tylko pozornie wydają się ważne. Kolejne spekulacje niewiele wyjaśniają. I okazuje się, że w toczącej się dyskusji nie padły najważniejsze pytania. Dlatego postanowiłem je zadać. Ten zestaw 15 pytań może się wydawać enigmatyczny, ale tylko pozornie. Jeśli ktoś wniknie w ich materię, zorientuje się, że nie są przypadkowe. Te pytania mogą niektórym jeszcze bardziej wszystko skomplikować i zagmatwać. Sam traktuję je jako wyzwanie: zarówno dla tych, do których są kierowane, jak dla tych, którzy zastanowią się nad ich kształtem. Oto 15 pytań w sprawach dotyczących tego, czym żyje „polityczna” Polska, ale także takich, z których mało kto zdaje sobie sprawę.
-
Czy w rekonstrukcji rządu chodzi o zmiany w składzie, strukturze i planie działania tego ośrodka władzy wykonawczej, czy o coś więcej – o strategicznym znaczeniu dla obozu dobrej zmiany, a szczególnie dla Prawa i Sprawiedliwości?
-
Czy przedłużająca się debata wokół rekonstrukcji, ją samą zastępująca, wynika ze złożoności materii, czy może jest uwarunkowana tym „czymś więcej” dla strategii i przyszłości obozu dobrej zmiany?
-
Czy faktycznie rozważana jest kwestia wymiany Beaty Szydło na Jarosława Kaczyńskiego, czy chodzi o całkiem inny wariant?
-
O co chodziło podczas narady najważniejszych polityków dobrej zmiany zorganizowanej 8 listopada 2017 r. w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej?
-
O co chodziło podczas wspólnej konferencji prasowej premier Beaty Szydło i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego zorganizowanej 14 listopada 2017 r. w siedzibie PiS?
-
Czy relacje z prezydentem Andrzejem Dudą są rzeczywiście najtrudniejszym problemem rządu oraz jego parlamentarnego zaplecza, czy jest to problem pozorny bądź drugorzędny?
-
Jakie są rzeczywiste relacje między prezydentem Andrzejem Dudą a premier Beatą Szydło i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz miedzy panią premier a liderem obozu dobrej zmiany?
-
Z czego wynika potrzeba przeorganizowania obozu dobrej zmiany i jakie problemy ta reorganizacja ma rozwiązać w dłuższej perspektywie?
-
Czy dla Jarosława Kaczyńskiego istnieje kwestia wymiany Beaty Szydło, czy debata o jej ewentualnej wymianie jest elementem znacznie szerszej i obejmującej także inne osoby zmianie strategii i perspektywy działania obozu dobrej zmiany?
-
Czy obok oficjalnej dyskusji o zmianach w rządzie toczą się inne kampanie bądź operacje, nieczytelne dla większości uczestników polityki, a tym bardziej dla przeciętnych obywateli, mogące mieć ważniejsze i głębsze skutki niż ta dyskusja?
-
Co w toczącej się debacie legitymizuje prezes PiS Jarosław Kaczyński, a co jest mu tylko przypisywane bądź wynika z funkcjonujących w obiegu publicznym plotek?
-
Jakie ośrodki dyspozycji politycznej funkcjonują w obozie dobrej zmiany i czy pokrywają się one z „partyjnym” składem tego obozu?
-
Czy w toczącej się obecnie debacie chodzi o zmiany w rządzie, czy w szeroko rozumianym obozie dobrej zmiany i w perspektywie wykraczającej poza obecną kadencję?
-
Czy mamy do czynienia z reakcją na bieżące problemy przez „centralny ośrodek dyspozycji politycznej” dobrej zmiany, czy z planem zapoczątkowanym przed przejęciem władzy w 2015 r.?
-
Czy na to, co się obecnie dzieje w obozie dobrej zmiany ma wpływ jakiś czynnik zewnętrzny bądź niepolityczny?
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/370173-15-pytan-o-rekonstrukcje-rzadu-strategie-dobrej-zmiany-i-cos-wiecej