Odpowiem na list szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego w sprawie demonstracji w Katowicach, odniosę się do jego obaw - powiedział premier Beata Szydło na konferencji w Abidżanie. Szefowa rządu podkreśliła, że wszyscy obywatele są w Polsce bezpieczni.
Histerii ciąg dalszy. W PE rozbuchano sprawę szubienic ze zdjęciami europosłów PO: „To czyn karalny”
Przewodniczący PE wysłał list do polskiej premier w sprawie powieszenia na atrapach szubienic zdjęć europosłów PO podczas sobotniej demonstracji narodowców w Katowicach. Tajani wyraził zaniepokojenie całą sytuacją oraz przekonanie, że rząd użyje dostępnych mu środków, by potępić to zdarzenie.
Premier zadeklarowała na konferencji w Abidżanie w piątek, że odpowie na list szefa europarlamentu.
W tym liście odniosę się do jego trosk. Mogę tylko powiedzieć, że wszyscy europosłowie, posłowie, wszyscy obywatele przebywający w Polsce są bezpieczni
— powiedziała Szydło.
Jak dodała, poprosi również przewodniczącego Tajaniego, żeby zwracał uwagę w trakcie debat parlamentarnych w PE, aby nie były przekraczane obowiązujące normy „pozwalające na szkalowanie i obrażanie poszczególnych państw członkowskich”.
Odpowiem na ten list i również go upublicznię
— zapowiedziała.
W poniedziałek premier na konferencji prasowej na marginesie spotkania przywódców 16 państw Europy Środkowej z Chinami oświadczyła, że „tego typu akty trzeba potępiać”. Prokuratorskie postępowanie w tej sprawie zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Według szacunków policji w 20-minutowym sobotnim zgromadzeniu, zgłoszonym pod nazwą „Stop współczesnej Targowicy”, wzięło udział około 70 osób. Uczestnicy demonstracji przynieśli ze sobą zdjęcia eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej: Danuty Huebner, Róży Thun, Barbary Kudryckiej, Julii Pitery, Michała Boniego i Janusza Lewandowskiego, które następnie powiesili na atrapach drewnianych szubienic.
Europosłowie ani krajowi parlamentarzyści nie są objęci ochroną, ale zgodnie z ustawą o BOR minister spraw wewnętrznych może podjąć decyzję o zabezpieczeniu kogoś „ze względu na interes państwa”. Do zadań BOR należy ochrona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, prezesa Rady Ministrów, wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra spraw wewnętrznych i ministra spraw zagranicznych.
wkt/PAP
-
Idealny prezent na Święta - dobra książka!
Zapraszamy do naszej portalowej księgarni „wSklepiku.pl”. Znajdziesz tam szeroką ofertę interesujących wydawnictw, audiobooki oraz gry edukacyjne. Gwarantujemy pewną i szybką wysyłkę.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/369607-premier-szydlo-zapewnia-odpowiem-na-list-szefa-parlamentu-europejskiego-antonio-tajaniego-w-sprawie-demonstracji-w-katowicach
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.