Zmiany ws. komisarzy wyborczych proponowane w projekcie PiS dot. zmian w Kodeksie wyborczym, stanowią wyraźny wyłom w systemie sędziowskim - powiedział szef PKW Wojciech Hermeliński w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji nadzwyczajnej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejmowa komisja nadzwyczajna wznowiła prace nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym
W czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna wznowiła prace nad projektem PiS dot. zmian w Kodeksie wyborczym. Jako pierwszy zabrał głos przewodniczący PKW.
Hermeliński ocenił, że wnioskodawcy projektu odchodzą od systemu sędziowskiego.
Już taki pierwszy wyraźny wyłom jest czyniony, polegający na wyrugowaniu sędziów komisarzy. Na razie pozostawia się PKW, która jak wiadomo składa się z 9 sędziów wskazywanych prezydentowi przez prezesów trzech najważniejszych instytucji sądowych
— powiedział szef PKW.
Odpierał zarzuty, że nie ma żadnej kontroli nad PKW. Wskazywał, że kontrola istnieje na trzech płaszczyznach - jest to kontrola orzecznicza poprzez Sąd Najwyższy, czy sądy okręgowe i apelacyjne; po drugie - jest kontrola ze strony prezydenta, który w każdej chwili może odwołać każdego członka PKW; trzecia płaszczyzna - to kontrola dyscyplinarna.
Szef PKW wskazywał, że projektodawcy chcą powierzyć funkcje komisarzy, osobom, które nie są sędziami, co - jego zdaniem - oznacza „obniżenie kryterium wiedzy”. Zaznaczył, że niemożliwe jest, aby zupełnie nowe osoby w sposób racjonalny i właściwy dokonały podziału gmin na okręgi.
Hermeliński przekonywał też, że nierealne będzie powołanie przez PKW prawie 400 komisarzy wyborczych w czasie dwóch miesięcy.
Szef PKW powiedział - zwracając się do wnioskodawców projektu - że powinni uczciwe powiedzieć wyborcom:
Nie widzimy potrzeby, żeby utrzymywać system sędziowski, będzie teraz system (…) partyjno-rządowy, rządowo-partyjny.
Zmiany w Kodeksie wyborczym, autorstwa PiS, obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych; komisarze wojewódzcy dokonać mają w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa (obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe).
Projekt PiS zakłada również zmiany w sposobie ustalania składu Państwowej Komisji Wyborczej - siedmiu na dziewięciu sędziów ma być wybieranych przez Sejm; obecnie w skład Komisji wchodzą sędziowie delegowani przez SN, TK i NSA.
wkt/PAP
-
Szukasz pomysłu na oryginalny prezent? Polecamy prenumeratę „Sieci”!
Szczegóły na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/369565-boja-sie-zmian-hermelinski-na-posiedzeniu-komisji-projekt-pis-dotyczacy-kodeksu-wyborczego-to-wylom-w-systemie-sedziowskim