Centralny Port Komunikacyjny będzie jednym z tematów poniedziałkowej rozmowy premier Beaty Szydło z premierem Chin Li Keqiangiem w Budapeszcie
— poinformowała szefowa polskiego rządu przed spotkaniem.
Szydło uczestniczy w poniedziałek w spotkaniu szefów rządów 16 krajów Europy Środkowej i Chin.
Premier na konferencji prasowej podkreśliła, że Chiny to partner „duży i wymagający”, który jest zainteresowany współpracą gospodarczą w naszym regionie.
Przypomniała, że współpraca w formacie 16 plus 1 została zapoczątkowana pięć lat temu w Warszawie.
Z deklaracji politycznych, które były składane w pierwszych latach tego formatu, zaczynamy przechodzić już do konkretów i realizacja różnych porozumień gospodarczych staje się faktem
— oceniła Szydło.
Według premier zacieśnianie współpracy pomiędzy chińskimi i polskimi przedsiębiorcami ma na celu podpisana w poniedziałek w Budapeszcie umowa między Polską Agencją Inwestycji i Handlu i chińską prowincją Hunan.
Premier poinformowała, że w poniedziałek w Budapeszcie spotka się z szefem chińskiego rządu.
Polska i Chiny mają współpracę strategiczną. Ta współpraca gospodarcza od początku, kiedy rząd PiS przejął władzę w Polsce, intensyfikuje się, są konkretne już propozycje, również dotyczące różnego rodzaju umów gospodarczych. Dzisiaj ta umowa, która została podpisana jest również tego efektem
— powiedziała.
Będziemy rozmawiali o tych projektach i planach, które mogą być w przyszłości realizowane, o naszej współpracy bilateralnej oczywiście i też o formacie 16 plus 1
— zapowiedziała.
Premier była pytana, czy w rozmowie zostanie poruszona kwestia Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów. Temat ten był omawiany m.in. podczas spotkań polskiej premier z chińskimi przywódcami w maju w Pekinie.
Jeżeli chodzi o Centralny Port Komunikacyjny to jest projekt, który chcielibyśmy realizować również przede wszystkim w taki sposób, aby on gwarantował po pierwsze polskiej gospodarce pozytywne efekty, polskim przedsiębiorcom i był projektem, który zagwarantuje bezpieczne finansowanie. O tym pewnie też będzie mowa, ale myślę, że również i o innych projektach
— mówiła Szydło w Budapeszcie.
W Budapeszcie zaplanowano również spotkanie premier Szydło z szefową serbskiego rządu Aną Brnabić.
Polska natrafia na utrudnienia w dostępie do rynku chińskiego
— przyznała premier Beata Szydło na spotkaniu szefów rządów 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Wezwała do podjęcia działań na rzecz znoszenia barier w dostępie do rynków.
Nawiązując do formatu współpracy 16 plus 1, Szydło stwierdziła, że nigdy kontakty krajów Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami nie były tak intensywne i wielowymiarowe. Zwróciła uwagę, że do spotkań na szczeblu szefów rządów dochodzi regularnie co roku od 2012 r.
Według premier współpraca od pięciu lat w ramach formatu 16 plus 1 przyczyniła się do zredefiniowania relacji naszego regionu z Chinami. „Już sama intensyfikacja kontaktów i stworzenie nowych kanałów dialogu, ułatwiających identyfikację obszarów współpracy, stanowi sukces” - mówiła Szydło.
Premier podkreśliła jednak, że pomimo wysokich ambicji nie zostały wykorzystane w pełni możliwości budowy partnerstwa gospodarczego Chin i Europy Środkowo-Wschodniej w oparciu o zasadę obustronnych korzyści.
Szefowa polskiego rządu wskazała na wymianę handlową.
Obecnie cały nasz region boryka się z dużym deficytem handlowym w relacjach z Chinami. Dysproporcje są częściowo nieuniknione ze względu na czynniki strukturalne, jednak po części wynikają też z nierównego dostępu do rynków
— mówiła.
Podkreśliła, że z punktu widzenia Polski szczególne znaczenie ma kwestia produktów rolno-spożywczych.
Szydło dodała, że Polska wraz z pozostałymi partnerami z Europy Środkowo-Wschodniej nadal natrafia na utrudnienia w dostępie do rynku chińskiego. Wymieniła długie i skomplikowane procedury dostępu dla regionalnych, bezpiecznych produktów rolnych, czy wymogi certyfikacyjne dla towarów przemysłowych.
Według szefowej polskiego rządu osiągnięcie przez format 16 plus 1 deklarowanego celu, jakim jest obopólnie korzystne partnerstwo ekonomiczne, wymaga podjęcia energicznych działań na rzecz znoszenia barier w dostępie do rynków, tak aby rozwijać relacje handlowe na równych i uczciwych zasadach.
Szydło zwróciła uwagę, że mechanizm 16 plus 1 doprowadził do utworzenia w naszym regionie dodatkowych możliwości finansowania inwestycji rozwojowych, zwłaszcza dla krajów, które nie są jeszcze członkami UE.
Chcę jednak przy tym zaznaczyć, że powoływane instrumenty finansowe będą bardziej przydatne, jeśli zostaną dostosowane do realiów poszczególnych krajów. Oferowane linie kredytowe powinny uwzględniać zróżnicowane potrzeby państw, różnice w ich przepisach wewnętrznych, jak też regulacje Unii Europejskiej
— zaznaczyła.
Premier wyraziła też nadzieję na „zachowanie otwartego charakteru inicjatywy, tak aby mogła ona w przyszłości zostać poszerzona o kolejne państwa naszego szeroko rozumianego regionu”.
W grupie 16 plus 1, oprócz Polski i Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Format został zapoczątkowany w 2012 r. na szczycie w Warszawie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Orban na spotkaniu 16 plus 1: „Państwa Europy wschodniej są „motorem” europejskiego wzrostu gospodarczego” Premier Szydło odpowiada szefowi PE: Akty agresji, nietolerancji - wszystko to potępiam i nie ma dyskusji. „Nie ma też miejsca na szkalowanie Polski w PE”
k j/PAP
-
Szukasz pomysłu na oryginalny prezent? Polecamy prenumeratę „Sieci”!
Szczegóły na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/369040-beata-szydlo-o-wspolpracy-gospodarczej-z-chinami-w-budapeszciezaczynamy-przechodzic-juz-do-konkretow