Portal wPolityce.pl dotarł do materiałów ze szkolenia prof. Marka Chmaja dla sędziów stowarzyszenia IUSTITIA. Konstytucjonalista wyjaśniał sędziom, jak należy omijać przepisy ustawy dezubekizacyjnej. Głównymi argumentami przeciwko ustawie dezubekizacyjnej, w ocenie prof. Chmaja, jest niekonstytucyjność przepisów oraz naruszenie przez ustawę podstawowych praw i wolności.
Z zaproszenia na szkolenie, które można znaleźć na stronie łódzkiego oddziału SSP IUSTITIA wynika, że prelegentem obok prof. Chmaja miał być sędzia Sądu Najwyższego Dariusz Kala.
Ustawa narusza podstawowe wartości i gwarancje, w tym zasadę zaufania obywateli do tworzonego przez państwo prawa, zasadę ochrony praw nabytych, zasadę równości wobec prawa
— wynika z materiałów szkoleniowych przygotowanych przez prof. Marka Chmaja dla sędziów uczestniczących w szkoleniu.
Tzw. ustawa dezubekizacyjna to ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2016 r., poz. 2270).
W dalszej części opinii prof. Chmaja przygotowanej na szkolenie, można przeczytać, jakie prawa byłych funkcjonariuszy komunistycznej „bezpieki” narusza ustawa (sic!).
[Ustawa – przyp. red.] Narusza także gwarancję zakazu podwójnego karania oraz domniemania niewinności, w tym zasadę skazywania prawomocnym wyrokiem sądu, co jest m. in. przejawem tworzenia odpowiedzialności zbiorowej w stosunku do byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, niezależnie od wykonywanych obowiązków, postawy, a także charakteru służby czy pracy
— podkreślono.
Przedmiotowa regulacja narusza gwarancje wynikające z konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego oraz godzi w zasadę ochrony praw nabytych oraz zasadę zaufania do państwa i prawa przez nie stanowionego (art. 2 Konstytucji)
— wskazano w niej.
Dr Jerzy Rychlik ubolewa natomiast, że tzw. ustawa dezubekizacyjna łamie prawa i wolności obywatelskie byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL.
Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. (…) narusza szereg norm konstytucyjnych z kategorii praw i wolności obywatelskich
— przekonuje dr Jerzy Rychlik.
W konkluzjach wskazano, jak powinni postępować sędziowie w wydawaniu wyroków w sprawach emerytalnych byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL. Przekonuje się, że przepisy obecnej ustawy dezubekizacyjnej są sprzeczne z Konstytucją i nie obowiązują.
W sprawach zainicjowanych przez byłych funkcjonariuszy odwołaniami od decyzji organów rentowych wydanych w oparciu o przepisy UZEF koniecznym jest skorzystanie z zasadny bezpośredniego stosowania Konstytucji, tj. art. 8 ust. 2 Konstytucji
— czytamy w materiałach szkoleniowych dla SSP IUSTITIA.
Stwierdzono, że sądy powołując się na niezgodność z Konstytucją, powinny uchylać decyzje organów.
Sądy powszechne winny zatem uchylać decyzje organów, przyznając prymat konstytucyjnemu prawu do zabezpieczenia społecznego. Stwierdzenie, że przepisy ustawy dezubekizacyjnej nie obowiązują ze względu na ich niekonstytucyjność decyduje o konieczności uwzględnienia dalszego obowiązywania przepisów ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy w dotychczasowym brzmieniu, tj. z pominięciem zmian wprowadzonych ustawą dezubekizacyjną
— można się dowiedzieć z materiałów szkoleniowych.
Wskazano, że przepisy aktualnej tzw. ustawy dezubekizacyjnej są niesprawiedliwe (sic!).
Procedowanie w oparciu o niekonstytucyjne przepisy UZEF nie doprowadzi bowiem do realizacji prawa obywatela do uzyskania sprawiedliwego wyroku (art. 45 ust. 1 Konstytucji)
— podsumowano.
Szkolenie „Bezpośrednie stosowanie Konstytucji” zorganizował łódzki oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. Odbyło się 20-22 października 2017 r. w Sandomierzu w Hotelu Sarmata.
Szkolenie rozpoczyna się w piątek w dniu 20 października 2017 r. od kolacji i spotkania integracyjnego połączonego z zabawą taneczną. Wykłady zostały zaplanowane na sobotę – 21 października 2017 r.
— informował łódzki oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA na swojej stronie.
Prelegentami będą sędzia Sądu Najwyższego Dariusz Kala i profesor Marek Chmaj. Dodatkowo w sobotę planujemy zwiedzanie Sandomierza wraz z przewodnikiem
— można przeczytać na stronie SSP IUSTITIA.
Szkolenie kosztowało 500,00 zł. Członkowie oddziału łódzkiego SSP IUSTITIA mogli uzyskać dofinansowanie do szkolenia w wysokości 230,00 zł.
zes/iustitia-lodz.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/368841-nasz-news-konstytucjonalista-radzi-sedziom-jak-omijac-ustawe-dezubekizacyjna-prof-chmaj-ustawa-narusza-podstawowe-wartosci-i-gwarancje?fbclid=IwAR33Qfzz08RUdk4FHcy_58DTk2wKltc-aH9CSv6MJrEdl2TiC0ASRLibRao