Projekty budżetów sześciu państw strefy euro na 2018 r. grożą złamaniem unijnych reguł z paktu stabilności i wzrostu
— podała w środę KE.
Szczególne zaniepokojenie w Brukseli budzi utrzymujący się wysoki poziom długu publicznego Włoch.
Chodzi o Francję, Belgię, Włochy, Austrię, Portugalię i Słowenię.
Analiza, jaką przeprowadziła Komisja Europejska, wskazuje, że realizacja projektów planów budżetowych tych państw może doprowadzić do znacznego odejścia od wyznaczonej ścieżki polityki budżetowej. Przekroczenie może wynieść ponad 0,5 proc. PKB w ciągu roku lub ponad 0,25 proc. PKB w ciągu dwóch lat.
KE przewiduje, że w przypadku Belgii i Włoch wystąpią niezgodności dotyczące planowanej redukcji długu. W środę komisarz do spraw gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici i wiceszef KE Valdis Dombrovskis wysłali pismo do ministra finansów Włoch Piera Carlo Padoana, w którym poinformowali, że wiosną KE przeprowadzi jeszcze raz ocenę „zgodności Włoch z wartością odniesienia dotyczącą redukcji długu”. Włochy mają drugi w UE, po Grecji, dług w relacji do PKB - przekracza on 130 proc.
Równowaga strukturalna we Włoszech ma się (według planów Rzymu - PAP) poprawić o 0,1 proc. PKB w 2018 r., a powinna się poprawić o 0,3 proc. PKB. Dotrzymanie tego zobowiązania jest konieczne; dług Włoch nieco spadnie - w 2018 r. wyniesie 130,8 proc. PKB., ale to nadal jest dla nas źródło zmartwień
— podkreślał Moscovici na konferencji prasowej w Brukseli.
KE wypowiedziała się też w sprawie dwóch krajów eurolandu, które są objęte procedurą nadmiernego deficytu. Chodzi o Hiszpanię i Francję. O ile w przypadku Hiszpanii wszystko jest na dobrej drodze, by w przyszłym roku deficyt spadł poniżej unijnego progu 3 proc. PKB, to w przypadku Francji projekt budżetu jest obarczony ryzykiem niezgodności z wymogami paktu stabilności i wzrostu na 2018 r.
W prognozie gospodarczej Komisji z jesieni 2017 r. przewiduje się znaczne odchylenie od wymaganej ścieżki dostosowania prowadzącej do osiągnięcia średniookresowego celu budżetowego oraz niezgodność z wartością odniesienia dotyczącą redukcji długu w 2018 r.
— podała KE.
Bruksela ma nadzieję, że Paryż podejmie wysiłki strukturalne, czyli poprawi swoją sytuację budżetową tak, aby wydatki były bliższe wpływom (wyłączając przy tym z obliczeń czynniki związane z wahnięciami koniunkturalnymi).
Jedynie sześć krajów strefy euro przedstawiło projekty budżetu, które KE uznała za zgodne z wymogami paktu stabilności i wzrostu. Chodzi o Niemcy, Litwę, Łotwę, Luksemburg, Finlandię i Holandię.
Pięć krajów - Estonia, Irlandia, Malta, Cypr i Słowacja - przedstawiło projekty, które zostały uznane „za zasadniczo zgodne” z wymogami paktu. Oznacza to, że te plany finansowe mogłyby doprowadzić do odchylenia od celu średniookresowego nieprzekraczającego 0,5 proc. PKB w skali roku, czy 0,25 proc. w skali dwóch.
Komisja zaleciła w środę zamknięcie procedury nadmiernego deficytu w przypadku Wielkiej Brytanii.
Prognoza Komisji potwierdza terminowy i trwały charakter korekty nadmiernego deficytu, jaką Wielka Brytania przeprowadziła w roku budżetowym 2016-2017
— podkreśliła KE.
Urzędnicy w Brukseli mają poważne zastrzeżenia do Rumunii. Według nich kraj ten nie podjął skutecznych działań w odpowiedzi na dotychczasowe rekomendacje. KE wystosowała jeszcze w maju ostrzeżenie do Bukaresztu. W czerwcu państwa członkowskie przyjęły zalecenie ws. odpowiednich działań w tym roku. O ile przed wakacjami zalecenie dotyczące korekty strukturalnej wynosiło 0,5 proc., to teraz Bukareszt ma zmniejszyć deficyt strukturalny o co najmniej 0,8 proc. PKB w przyszłym roku.
W swojej rocznej analizie wzrostu gospodarczego Komisja wezwała państwa UE do pobudzania inwestycji, by wspierać szybszy wzrost PKB, oraz do zwiększenia wydajności i długoterminowego wzrostu gospodarczego. W dalszym ciągu priorytetem ma być ograniczenie wysokich poziomów zadłużenia i przywrócenie buforów fiskalnych na wypadek kryzysu. Do tego celu - zdaniem KE - mogą się przyczynić m.in. usunięcie luk w prawie podatkowym, poprawa jakości struktury finansów publicznych i lepiej ukierunkowane wydatki publiczne.
Jeśli chodzi o strefę euro, to Komisja zaleciła neutralny kurs polityki budżetowej oraz zrównoważoną kombinację polityki budżetowej i monetarnej.
k j/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/368281-bruksela-zaniepokojona-projekty-budzetow-szesciu-panstw-strefy-euro-groza-zlamaniem-unijnych-regul