Wojciech Kaczmarczyk został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Wolności - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
„Chciałem wręczyć ten akt nominacji na dyrektora Narodowego Instytutu Wolności dla pana Wojciecha Kaczmarczyka”
— powiedział Gliński.
„Bardzo dziękuję panie premierze za zaufanie, dziękuję za tą nominację, dziękuję także za te dwa lata współpracy przy tworzeniu ustawy o Narodowym Instytucie Wolności, przy wypracowywaniu projektów programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, które wspólnie z zespołem w Kancelarii, pod kierownictwem pana premiera, mieliśmy i mamy przyjemność tworzyć”
— powiedział Kaczmarczyk.
Gliński, jako przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, mówił także o ustawie o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO), na mocy, której powołano Komitet.
„Reforma, którą wprowadzamy, ustawą o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, jest reformą, której głównym celem jest wsparcie dla organizacji pozarządowych w Polsce”
— podkreślił Gliński.
„Zwiększenie tego wsparcia, wprowadzenie bardziej zrównoważonego wsparcia”
— dodał.
Generalnie ta reforma opiera się na multiplikacji dotychczasowych procedur, na transparentnym dostępie do środków publicznych, które w dalszym ciągu, tak jak to było dotychczas, są oczywiście nadzorowane przez instytucje państwowe” - zaznaczył wicepremier.
Jak mówił, podstawowe zmiany, jakie zachodzą dzięki wprowadzeniu tej ustawy to przede wszystkim „podniesienie poziomu politycznego, jeżeli chodzi o możliwości wpływu organizacji pozarządowych na politykę państwa. Dzięki temu, że powołaliśmy Komitet ds. Pożytku Publicznego, będzie istniała instytucja poprzez, którą organizacje pozarządowe będą mogły formułować, artykułować swoje potrzeby, swoje interesy, swoje wartości, taka jest intencja i cel tej reformy”.
„Drugim istotnym elementem jest rozwój programów w zakresie społeczeństwa obywatelskiego”
— dodał Gliński.
„Chcemy, żeby to wsparcie z środków publicznych, docierało do wszystkich organizacji w Polsce, także do tych małych, często w niewielkim stopniu sformalizowanych, do społeczności lokalnych, organizacji lokalnych, organizacji wiejskich”
— podkreślił minister kultury.
Wojciech Kaczmarczyk jest ekspertem i badaczem trzeciego sektora w Polsce. W ciągu ponad 20 lat swojej działalności współpracował m.in. z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacją Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji UW, Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, Stowarzyszeniem na Rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych oraz Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Jako ekspert Komisji Europejskiej oceniał projekty w programach edukacyjnych i obywatelskich, w tym w programach Uczenie się przez całe życie, Leonardo da Vinci, Erasmus+ i Europa dla Obywateli w latach 2007-2014. Był również ekspertem Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego oraz w Programie Obywatele dla Demokracji w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w latach 2009-2015, a także w Programie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w latach 2012-2015. Pracował również jako Program Officer w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
W latach 1999-2011 był wykładowcą, prorektorem i uczelnianym koordynatorem programu Erasmus w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Kielcach. Jest autorem esejów socjoekonomicznych w miesięczniku „Twórczość”.
Od stycznia do września 2016 r. sprawował urząd sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i ds. równego traktowania. Od września 2016 r. był dyrektorem Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/367866-wojciech-kaczmarczyk-dyrektorem-narodowego-instytutu-wolnosci-glownym-celem-jest-wsparcie-dla-organizacji-pozarzadowych-w-polsce