Nie używałbym słowa zdrada, bo takie słowo sugeruje odpowiedzialność karną, ale na pewno użyłbym słowa hańba. To jest dzień hańby dla tych, na szczęście nie wszystkich, europarlamentarzystów Platformy Obywatelskiej
— podkreślił w czwartek wicepremier Jarosław Gowin.
PE przyjął w środę rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach, które dotyczą polskiego sądownictwa, które „mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce”. W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił „ksenofobiczny i faszystowski” Marsz Niepodległości.
Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS. PO podzieliła się w tej sprawie, a eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu - wynika z informacji zebranych przez PAP.
Jestem bardzo zasmucony, że moi dawni koledzy partyjni zachowali się w ten sposób, skoro nawet posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej zdobyli się na to, żeby w tej debacie powstrzymać swoją niechęć wobec obozu rządowego i stanąć po stronie dobrego imienia Polski
— dodał minister nauki i szkolnictwa wyższego na konferencji w Jasionce (Podkarpackie).
W ocenie Gowina, słowa, które padły w trakcie debaty w PE „obrażają ogół Polaków”. „Hasła, które pojawiły się na marginesie Marszu Niepodległości są hasłami haniebnymi, ale równie haniebna jest postawa tych eurodeputowanych, którzy wystąpili przeciwko swojej ojczyźnie
— ocenił wicepremier.
Przyjęta przez PE rezolucja stwierdza, że sytuacja w Polsce stanowi „jednoznaczne ryzyko poważnego naruszenia wartości, o których mowa w art. 2 traktatu o UE”. Deputowani wyrazili zaniepokojenie zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa. Odnieśli się także do sytuacji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, wyrażając ubolewanie, iż nie znaleziono kompromisowego rozwiązania problemu jego należytego funkcjonowania.
W rezolucji znalazło się też wezwanie do natychmiastowego „zawieszenia masowych wyrębów w Puszczy Białowieskiej” i „przestrzegania prawa do wolności zgromadzania się przez usunięcie z obecnej ustawy o zgromadzeniach zapisów dotyczących priorytetowego traktowania tzw. cyklicznych zgromadzeń cieszących się poparciem rządu”.
Europarlament wezwał polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych zapisanych w traktatach. PE zainicjował też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski. Za przyjęciem dokumentu głosowało 438 eurodeputowanych, 152 było przeciw, 71 wstrzymało się od głosu.
k j /PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/367319-gowin-ze-smutkiem-o-swoich-dawnych-kolegach-z-partii-europarlamentarzysci-po-glosujac-za-rezolucja-okryli-sie-hanba
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.