Senat debatował nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej i nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
To dwa bardzo mocne i wyczekiwane przez społeczeństwo projekty. Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej ma przede wszystkim poprawić koordynację pracy w zespołowej zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, tj. lekarza, pielęgniarki i położnej POZ. Każdy pacjent ma być objęty opieką takiego zespołu. POZ będzie finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Podczas dyskusji nad projektem właśnie do finansów odniósł się senator Grzegorz Bierecki, który zauważył, że coraz większe środki na służbę zdrowia muszą iść w parze z właściwymi zmianami w systemie oraz odpowiednim jego weryfikowaniem.
Mamy do czynienia z systemem będącym jak stary piec, do którego mamy wrzucać kolejne miliardy złotych, a nawet dziesiątki miliardów. Ale czy właściwie sprawdzamy, czy ten piec jest odpowiednio uregulowany?
— pyta senator Bierecki.
Czy ministerstwo bądź NFZ porównuje koszt leczenia choroby w Niemczech i w Polsce, zakładając, że skoro Polacy podobnie jak Niemcy jedzą wieprzowinę, kapustę i piją piwo, to zapadają na podobne jednostki chorobowe? Żyjemy też w podobnym klimacie, więc może zapadamy na podobne jednostki chorobowe. To porównanie procedur pozwoliłoby nam ustalić, czy te środki, które wydajemy, są wydawane właściwie i czy my przypadkiem nie przepalamy pieniędzy podatników
— kontynuował senator.
Bierecki zaapelował do ministra zdrowia o przeprowadzenie odpowiednich audytów.
Czas najwyższy przeprowadzić audyt procedur, a najprościej można to zrobić, porównując nasze procedury z procedurami z kraju nieodległego od Rzeczypospolitej
— powiedział.
Więcej na ten temat możesz przeczytać na portalu Stefczyk.info.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/366478-ostra-debata-w-senacie-rp-apel-senatora-biereckiego-do-ministra-zdrowia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.