Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmuszone jest odnieść do informacji wskazanych w artykule redaktora Piotra Cywińskiego pt. „Ambasada wstydu. Dwadzieścia lat kompromitacji polskiego MSZ w Berlinie”, opublikowanego w portalu wPolityce.pl w dniu 4 listopada 2017 r.
— przekazuje portalowi wPolityce.pl rzecznik biura prasowego MSZ.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Piotr Cywiński: Ambasada wstydu. Dwadzieścia lat kompromitacji polskiego MSZ w Berlinie
Oto pełna treść listu:
Autor wskazał w nim na decyzje poprzednich ekip kierujących Ministerstwem Spraw Zagranicznych, których rezultatem jest przedstawiony na zdjęciu we wspomnianym artykule pusty plac przy Unter der Linden. Resort spraw zagranicznych prowadzi obecnie działania, których celem jest zakończenie procesu budowy gmachu Ambasady RP w Berlinie. Dalsze opóźnianie tego procesu w czasie nie służy bowiem interesom Rzeczypospolitej Polskiej i negatywnie wpływa na jej wizerunek.
Resort spraw zagranicznych został zmuszony w listopadzie 2016 roku unieważnić, rozpisany jeszcze za czasów rządu PO-PSL (w czerwcu 2015 r.), kolejny przetarg na budowę Ambasady RP w Berlinie. Powodem tej decyzji były niekorzystne dla budżetu państwa wyniki postępowania – wartość najniższej z przedstawionych ofert znacznie przewyższała kwotę przeznaczoną w ramach zaplanowanych wydatków budżetowych na realizację tego zadania.
Resort, niezależnie od skierowania do właściwych organów ścigania wniosku o podjęcie czynności w związku z podejrzeniem niegospodarności przy realizacji dotychczasowego projektu, przeprowadził analizę, która pozwoliła na zidentyfikowanie podstawowego problemu tej inwestycji. Analizy takiej nie przygotowywano w ramach wcześniejszych działań Ministerstwa. Otrzymane wnioski wykazały, że zasadniczym problemem inwestycyjnym w przypadku wspomnianej w artykule działki budowlanej przy Unter den Linden byłaby konieczność wzniesienia budynku o powierzchni blisko 17 tys. metrów kwadratowych. Realne potrzeby polskiej placówki dyplomatycznej w Berlinie skłaniają do zaprojektowania obiektu o powierzchni około 4000 - 4500 metrów kwadratowych. Wcześniejsze decyzje nie uwzględniały tych parametrów użytkowych. Sporządzone w minionych latach na zlecenie MSZ dwa projekty architektoniczne zakładały wyjątkowo rozbudowane funkcje reprezentacyjne nowej ambasady oraz starały się zagospodarować niewykorzystaną powierzchnię poprzez m.in. specjalnie wkomponowane w budynek ogrody lub rozwiązania architektoniczne ukrywające nadmiar powierzchni przy utrzymaniu zewnętrznej integralności bryły budynku. Następstwem tych zabiegów był zawsze wzrost kosztów budowy (w ostatnim przypadku o blisko 100 mln PLN w stosunku do zakładanego kosztorysu inwestorskiego) oraz bardzo wysokie koszty utrzymania budynku po jego oddaniu do użytku, które znacznie obciążałyby w dłuższym okresie budżet państwa.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim działaniom, które w następstwie negatywnie wpłyną na wydatkowanie środków publicznych.
W chwili obecnej decyzja co do przyszłości tej inwestycji jest w rękach Rządu. Stosowny wniosek w tej sprawie został przesłany przez Ministra Spraw Zagranicznych pod koniec października br. i oczekujemy na jego rozpatrzenie na posiedzeniu Rady Ministrów.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/365937-msz-odpowiada-na-art-piotra-cywinskiego-ambasada-wstydu-decyzja-co-do-przyszlosci-tej-inwestycji-jest-w-rekach-rzadu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.