W środę o godz. 8. w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa odbędzie się spotkanie szefa KRS, sędziego Dariusza Zawistowskiego z przedstawicielami asesorów oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” - poinformował w poniedziałek rzecznik KRS Waldemar Żurek.
Żurek poinformował w komunikacie, że na spotkanie zostanie także zaproszony minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy w KRS, Wiesław Johann.
Przedmiotem spotkania będzie aktualna sytuacja związana z podjętymi 30 października 2017 r. uchwałami Rady o wyrażeniu sprzeciwu wobec powierzenia asesorom, z listy przesłanej przez Ministra Sprawiedliwości, obowiązków sędziego
— czytamy w komunikacie.
O spotkanie z udziałem szefa resortu sprawiedliwości i przedstawicieli KRS zaapelowało w ten weekend Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.
Zwracamy się do Pana Ministra Sprawiedliwości i Krajowej Rady Sądownictwa o rozpoczęcie - przy udziale przedstawiciela Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i innych zainteresowanych - rozmów zmierzających do znalezienia rozwiązania, które zagwarantuje obywatelom pełnienie urzędu przez osoby przygotowane do tego należycie pod każdym względem, posiadające gwarancje niezawisłości i właściwości niezbędne do wykonywania służby asesora
— napisała „Iustitia” w oświadczeniu zamieszczonym na swej stronie internetowej.
W miniony poniedziałek KRS postanowiła zgłosić sprzeciw wobec 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości na czas nieokreślony. Rada uzasadniła swą decyzję brakami formalnymi - m.in. brakiem aktualnych zaświadczeń lekarskich i psychologicznych. W ocenie asesorów, przewodniczący KRS powinien był wezwać danego kandydata do uzupełnienia braku, co nie nastąpiło. Asesorom przysługują indywidualne odwołania do Sądu Najwyższego.
Minister Ziobro ocenił w zeszły czwartek, że decyzja KRS dotycząca asesorów „jest całkowicie niesłuszna, dyktowana cynizmem i politycznymi motywami”.
Stowarzyszenie „Iustitia” wyraziło też w swym oświadczeniu zaniepokojenie losem 265 asesorów sądowych, którzy wskutek sprzeciwu Krajowej Rady Sądownictwa zostali pozbawieni możliwości wykonywania zawodu. W ocenie „Iustitii”, to „jednak nie decyzja Krajowej Rady Sądownictwa doprowadziła do krytycznej sytuacji w wymiarze sprawiedliwości, lecz wstrzymywanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości od około dwóch lat konkursów na kilkaset stanowisk sędziowskich”.
Sędzia Żurek poinformował ponadto w komunikacie, że na stronie internetowej Krajowej Rady Sądownictwa (www.krs.pl) zostanie w poniedziałek zamieszczona korespondencja KRS z Ministerstwem Sprawiedliwości „dotycząca niepełnej dokumentacji związanej z przesłaną listą asesorów i braku dostępu do informacji w systemie teleinformatycznym”.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/365667-krs-zrozumiala-konsekwencje-swojej-decyzji-rzecznik-krajowej-rady-sadownictwa-zapowiada-spotkanie-ws-asesorow