Polska popiera nas w naszym pragnieniu ochrony krzyża - powiedział w niedzielnym wydaniu gazety „Ouest-France” mer Ploermel, Patrick Le Diffon, odpowiadając na propozycję premier Beaty Szydło przeniesienia pomnika papieża Jana Pawła II z tego bretońskiego miasta do Polski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ważna deklaracja premier! Beata Szydło: zaproponujemy Francji przeniesienie pomnika Jana Pawła II do Polski
Dla mera Ploermel propozycja premier Szydło „nie jest zaskakująca”.
Jest ona raczej przesłaniem wsparcia niż zamierzonym pragnieniem odzyskania posągu
— powiedział Le Diffon dziennikowi.
Zgodnie ze środowym orzeczeniem Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, z pomnika Jana Pawła II w Ploermel ma zostać usunięty krzyż, gdyż jest „ostentacyjnym symbolem religijnym”, który „łamie zasadę świeckości państwa”. Monument przedstawia postać papieża pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się ogromny krzyż. W sumie pomnik ma ponad osiem metrów wysokości.
Polska premier chce, by rząd podjął starania w celu „ocalenia od ocenzurowania” papieskiego pomnika.
Spór „o krzyż” trwał od 2006 roku, kiedy monument został wzniesiony. Środowe postanowienie Rady Stanu było potwierdzeniem werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.
Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie zrobią, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.
Konserwatywny dziennik „Le Figaro” poinformował w piątek, że powodem sporu sądowego był „nie sam pomnik, lecz krzyż nad figurą Jana Pawła II”. Skargę do sądu w Rennes wniosła Federacja Wolnomyślicieli w departamencie Morbihan w Bretanii (Libre Pensee du Morbihan).
Federacja Wolnomyślicieli domagała się przeniesienia pomnika na teren niepubliczny i usunięcia z niego krzyża. Dlatego też mer Ploermel rozważa zmianę klasyfikacji miejsca, w którym stoi pomnik, tak by formalnie nie był to teren publiczny.
„Le Figaro” podkreśla, że mer Ploermel „bronił integralności pomnika”. Jego zdaniem w przypadku usunięcia krzyża mógłby zostać pozwany przez rzeźbiarza za naruszenie praw autorskich.
Pomnik jest dziełem pochodzącego z Gruzji rosyjskiego rzeźbiarza Zuraba Ceretelego. Monument, jako integralne dzieło, jest chroniony jako własność intelektualna autora. „Le Figaro” zauważa, że Cereteli jest „przeciwny jakimkolwiek zmianom w jego dziele”.
Ponadto w ten weekend we Francji zorganizowano na Twitterze akcję hasztag #”Pokaż swój krzyż” (#MontreTaCroix). Dołączają się do niej wszyscy ci, którzy protestują przeciwko usunięciu krzyża.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Minister Sellin: Usuwanie krzyży jest świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/364577-mer-ploermel-o-propozycji-premier-szydlo-jest-ona-raczej-przeslaniem-wsparcia-niz-zamierzonym-pragnieniem-odzyskania-posagu