Polska i Ukraina podpisały w godzinach wieczornych we wtorek deklarację o nauczaniu w językach narodowych. Dziś podczas konferencji minister Anna Zalewska poinformowała o tym media oraz zaprezentowała treść dokumentu.
Dokument podpisały minister Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej Anna Zalewska oraz Minister Oświaty i Nauki Ukrainy Lilia Hrynewycz. Deklaracja dotyczy sprawie zapewnienia osobom należącym do mniejszości narodowych (polskiej mniejszości narodowej w Ukrainie oraz ukraińskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej) prawa do nauki języka ojczystego oraz w języku ojczystym. Portal wPolityce dotarł do treści deklaracji.
Ministrowie oświaty przypomnieli w dokumencie o obowiązujących Polskę i Ukrainę umowach międzynarodowych wzajemnej współpracy. W związku z nową ukraińską ustawą „O edukacji” dotyczącą m. in. nauczania mniejszości narodowych na Ukrainie w językach narodowych, Ukraina potwierdziła „gwarancje zapewniające osobom należącym do polskiej mniejszości narodowej zamieszkałym na terytorium Ukrainy”. Polska potwierdziła identyczne nauczanie osobom należącym do ukraińskiej mniejszości narodowej zamieszkałym na terytorium RP. Prawo to przysługuje na wszystkich poziomach nauczania, od przedszkola, poprzez szkoły podstawowe i średnie.
Ukraina potwierdziła, że na podstawie nowej ustawy edukacyjnej zapewni mniejszości polskiej w Ukrainie warunki do nauki języka ojczystego oraz nauki w języku ojczystym. Nauczanie języka narodowego będzie równoległe z nauką w języku ukraińskim.
Władze ukraińskie, zobowiązują się, że przeprowadzą dodatkowe konsultacje z Polakami na Ukrainie, a także z polskimi władzami.
Ustawę „O edukacji” prezydent Petro Poroszenko podpisał we wrześniu, przewiduje, że jedynym językiem wykładowym będzie na Ukrainie ukraiński. Szkoły mniejszości narodowej, w których dziś naucza się w ich ojczystych językach, będą więc musiały przejść na język ukraiński.
CZYTAJ WIĘCEJ: Poroszenko: Ukraina uczyni wszystko, by przekonać swych sąsiadów, że nowa ustawa oświatowa nie godzi w prawa mniejszości
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Minister Zalewska: „Polacy mogą być spokojni o nauczanie w języku polskim na Ukrainie”
CZYTAJ WIĘCEJ: MSZ reaguje: „Podejmiemy wszelkie niezbędne działania, by zapewnić Polakom na Ukrainie dostęp do nauki w języku polskim”
CZYTAJ WIĘCEJ: Marszałek Karczewski na Ukrainie: będziemy wspierać projekty środowisk polskich
Prezentujemy pełny tekst deklaracji:
DEKLARACJA w sprawie zapewnienia osobom należącym do mniejszości narodowych (polskiej mniejszości narodowej w Ukrainie oraz ukraińskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej) prawa do nauki języka ojczystego oraz w języku ojczystym
My, Ministrowie właściwi do spraw oświaty (zwani dalej Stronami),
w oparciu o postanowienia Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy, sporządzonego w Warszawie dnia 18 maja 1992 r.,
uwzględniając zapisy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, sporządzonej w Kijowie dnia 20 maja 1997 r. oraz Porozumienia między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Oświaty i Nauki Ukrainy o współpracy w dziedzinie oświaty, podpisanego w Kijowie dnia 19 stycznia 2015 r.,
biorąc pod uwagę wejście w życie w Ukrainie 28 września 2017 r. nowej Ustawy Ukrainy „O edukacji”, a w szczególności jej artykułu dotyczącego języka nauczania,
deklarujemy, co następuje:
1. Strony potwierdzają gwarancje zapewniające osobom należącym do polskiej mniejszości narodowej zamieszkałym na terytorium Ukrainy, oraz osobom należącym do ukraińskiej mniejszości narodowej zamieszkałym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, warunki do nauki w języku ojczystym oraz nauki tego języka, zgodnie z zapisami przewidzianymi w wymienionych w preambule umowach dwustronnych. W szczególności Strony zapewniają tym osobom dostęp do nauki w języku ojczystym i nauki tego języka w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich w ramach państwowych systemów oświatowych Polski i Ukrainy.
2. Strona ukraińska potwierdza, że Ustawa Ukrainy „O edukacji” zapewnia mniejszości polskiej w Ukrainie warunki do nauki języka ojczystego oraz nauki w języku ojczystym w systemie oświaty Ukrainy, równolegle z nauką w języku państwowym.
Strony potwierdzają konieczność nauczania języka państwowego w szkole.
3. Strona ukraińska przeprowadzi konsultacje z polską mniejszością narodową w Ukrainie, a także ze Stroną polską, w zakresie regulacji dotyczących nauczania języka ojczystego i w języku ojczystym polskiej mniejszości w Ukrainie.
4. Strona polska potwierdza gotowość do dzielenia się ze Stroną ukraińską doświadczeniami i przykładami dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania oświaty mniejszości narodowych w Polsce na rzecz szczegółowego uregulowania w odpowiednich aktach nauczania języka ojczystego i w języku ojczystym polskiej mniejszości w Ukrainie.
Sporządzono w Warszawie i w Kijowie dnia 25 października 2017 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i ukraińskim, przy czym obydwa teksty są autentyczne.
Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej
Lilia Hrynewycz Minister Oświaty i Nauki Ukrainy
ems
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/363934-tylko-u-nas-ukraina-zagwarantuje-naszej-mniejszosci-prawo-do-nauczania-w-jezyku-polskim-zobacz-deklaracje