Strzelnice będą własnością samorządów i to one będą ustalały zasady korzystania z obiektów. Natomiast na pewno na preferencyjnych warunkach strzelnice będą udostępniane wojsku oraz uczniom ze szkół prowadzących certyfikowane klasy mundurowe
— mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.
wPolityce.pl: Blisko 40 proc. studentów bez żadnych dodatkowych zachęt deklaruje chęć udziału w ochotniczym szkoleniu. Z czego wynika popularność wśród studentów przeszkolenia wojskowego?
Minister Michał Dworczyk: To dowód patriotyzmu młodych Polaków, gotowości służby Ojczyźnie oraz zrozumienia sytuacji geopolitycznej naszego kraju. Wyniki sondażu rzeczywiście są budujące, możemy być dumni ze studentów. Wierzę, że deklaracje przełożą się na realny udział w szkoleniu.
Rusza pilotażowy projekt ochotniczego szkolenia studentów, Legia Akademicka. Jakie będą szkolenia w ramach tego projektu? Kiedy ruszy?
Szkolenie nazwą nawiązuje do oddziału ochotniczego studentów, który powstał w listopadzie 1918 r., a następnie przekształcono go w 36. pułk piechoty im. Legii Akademickiej. W ramach tego projektu będzie prowadzone szkolenie ogólnowojskowe, złożone z dwóch części, teoretycznej – 30 godzin zajęć prowadzonych na wyższej uczelni i praktycznej – 21 dni szkolenia poligonowego. Po szkoleniu studenci złożą przysięgę, otrzymają przydział mobilizacyjny i staną się żołnierzami rezerwy. Dla bardziej ambitnych będzie 60 godzinny kurs teoretyczny na wyższej uczelni i 6 tygodniowe szkolenie na poligonie. Po tym szkoleniu studenci staną się podoficerami rezerwy.
W przyszłym roku, kiedy zakończy się etap pilotażu, do szkolenia zostanie dołączony moduł oficerski. Po odbyciu określonej liczby zajęć teoretycznych, kolejnym poligonie studenci będą mogli przystąpić do egzaminu oficerskiego i zostać oficerami rezerwy.
Panie, ministrze, co z projektem MON strzelnica w każdym powiecie?
Pracujemy nad tym projektem. Strzelnice, ochotnicze szkolenia dla studentów czy tworzenie szkół z certyfikowanymi pionami klas wojskowych w każdym powiecie to wszystko projekty, których celem jest wzmacnianie potencjału obronnego państwa. Realizujemy je w ramach programu odbudowy rezerw osobowych Polskich Sił Zbrojnych. Jego efektem będzie przygotowanie społeczeństwa na czas ewentualnego kryzysu – czyli wykształcenie odpowiednich postaw proobronych oraz przygotowanie żołnierzy rezerwy, którzy w razie wojny mogą zostać szybko zmobilizowani i włączeni do istniejących jednostek. Szczególnie ten drugi aspekt jest istotny ponieważ, po zawieszeniu zasadniczej służby wojskowej w 2009 r. w sposób dramatyczny spadła liczba osób, które odbywają służbę przygotowawczą – czyli podstawowe szkolenie wojskowe.
Jak będzie wyglądała odpłatność za korzystanie ze strzelnic?
Strzelnice będą własnością samorządów i to one będą ustalały zasady korzystania z obiektów. Natomiast na pewno na preferencyjnych warunkach strzelnice będą udostępniane wojsku oraz uczniom ze szkół prowadzących certyfikowane klasy mundurowe.
Kiedy będzie powstaną pierwsze strzelnice?
Na razie jesteśmy na etapie prowadzenia analiz i przygotowywania planów. Przede wszystkim Sejm musi uchwalić niezbędne zmiany legislacyjne. Dopiero po tym będziemy mogli poinformować o realnym harmonogramie działań.
Rozmawiał Tomasz Plaskota
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/363060-nasz-wywiad-dworczyk-mozemy-byc-dumni-ze-studentow-wierze-ze-deklaracje-przeloza-sie-na-realny-udzial-w-szkoleniu