Straż Marszałkowska dysponuje bronią palną co najmniej od początku przemian ustrojowych w 1989 r. - poinformowało w poniedziałek Centrum Informacyjne Sejmu. CIS zapewniło również, że strażnicy dopuszczeni do posługiwania się nią, mają stosowne uprawnienia oraz przeszkolenie.
CIS odniosło się w ten sposób do poniedziałkowego artykułu „Rzeczpospolitej” pt. „Broń ostra na wyposażeniu sejmowych strażników”, z którego wynika, że Straż Marszałkowska została uzbrojona w broń palną na stałe.
Straż Marszałkowska dysponuje bronią palną co najmniej od początku przemian ustrojowych w 1989 r. Aktualnymi podstawami prawnymi do jej posiadania są: ustawa z 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (w szczególności art. 128 tej regulacji), ustawa z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (przede wszystkim art. 30) oraz ustawa z 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego oraz broni palnej (gdzie wprost w art. 2 ust. 1 pkt 16 strażnicy Straży Marszałkowskiej są wskazani, jako osoby uprawnione do używania lub wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej)
— napisało CIS informacji prasowej opublikowanej na stronie sejmowej.
Centrum Informacyjne Sejmu zapewniło również, że „wszyscy strażnicy Straży Marszałkowskiej dopuszczeni do posługiwania się bronią palną, mają do tego stosowne uprawnienia oraz przeszkolenie”.
lw, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/362559-cis-odpowiada-na-dziwne-uderzenie-rz-straz-marszalkowska-dysponuje-bronia-palna-co-najmniej-od-poczatku-przemian-ustrojowych-w-1989-roku