Zmiana umundurowania jest związana z projektem ustawy o powołaniu Służby Ochrony Państwa - w miejsce Biura Ochrony Rządu. W nowej formacji, która będzie miała uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze, ma pracować 3 tys. osób (obecnie w BOR jest 2210 etatów).
Zadania SOP nie będą ograniczały się do działań ochronnych. Służba ta będzie realizować nowe zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom: przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, czci i nietykalności cielesnej, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści skierowanym przeciwko ochranianym osobom orazbezpieczeństwu ochranianych obiektów (z wyłączeniem, dotyczących tych obiektów, przestępstw przeciwko ochronie informacji), a także określonym typom przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy i pracowników.
Zgodnie z projektem ustawy, kompetencje funkcjonariuszy SOP będą poszerzone o czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu pozyskiwania informacji o zagrożeniach , a także o rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw im zagrażających. Jak podkreśla MSWiA, w ten sposób SOP nie będzie uzależniona od informacji uzyskiwanych od innych służb, co wpłynie korzystnie na szybkość i efektywność jej działania.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do SOP zostaną poddani badaniom wariografem, czyli wykrywaczem kłamstw. Zmieni się także sposób ustalania uposażeń funkcjonariuszy SOP, na bardziej motywacyjny. Będą oni otrzymywać dodatek specjalny wynoszący co najmniej 1 proc. wysokości uposażeniazasadniczego, ale nie więcej niż 50 proc. tego uposażenia.
RM/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/362070-nowe-mundury-dla-funkcjonariuszy-bor-odpowiednie-zarzadzenie-juz-na-etapie-uzgodnien-miedzyresortowych