Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa zatytułowana „Europa – kryzys i nadzieja”. Organizowana jest ona pod auspicjami Metropolity Warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza oraz Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy. Konferencja uświetnia tegoroczne obchody Dnia Papieskiego.
W konferencji „Europa – kryzys i nadzieja” udział biorą wybitni filozofowie i myśliciele reprezentujący różne tradycje duchowe kultury judeochrześcijańskiej. Prelegentami podczas konferencji są: ks. abp prof. Grzegorz Ryś z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, prof. John Milbank (Wielka Brytania), prof. Andriej Kurajew (Rosja), prof. Szewach Weiss (Izrael), prof. Marek A. Cichocki, dr Dariusz Karłowicz.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył także mszy świętej poprzedzającej konferencję. Msza sprawowana będzie w Kościele Akademickim św. Anny o godz. 8.00 (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 68).
Na sali pojawili się również przedstawiciele Kancelarii Prezydenta (Krzysztof Szczerski) oraz Kancelarii Premiera (Beata Kempa), którzy przeczytali listy od swoich zwierzchników.
WIDEO:
Kryzys, który niewątpliwie dosięgnął naszej wspólnoty, budząc poważne obawy o przyszłość, stanowi niepowtarzalną szansę na odnowienie łączących nas, Europejczyków, więzi. Głęboko wierzę, że przezwyciężywszy to, wyjdziemy z niego jeszcze silniejsi i bardziej zjednoczeni
— podkreślił w liście skierowanym do uczestników konferencji prezydent Andrzej Duda.
Prezydent wyraził także przekonanie, że powinniśmy wrócić do korzeni i na nowo przemyśleć całą podstawę procesu integracji.
Z kolei premier Beata Szydło zwróciła uwagę, że „nadzieja wypływająca z głębi nauczania wielkiego patrona tego spotkania towarzyszy nam wszystkim, którzy z troską pochylamy się nad problemami współczesnej Europy”.
Spotykacie się państwo w czasie, gdy zagadnienie jedności Europy i wskazywanie jej postaw wydaje się tematem nad wyraz aktualnym. Żyjemy obecnie w świecie targanym falą terroryzmu, jesteśmy świadkami nieludzkich aktów przemocy i okrucieństwa. Poszukujemy rozwiązań, by zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom wspólnoty. Wobec tych problemów stary kontynent wydaje się być coraz bardziej bezradny. Wielki projekt zakładający Europę bez wojen i dzielących ją murów przeżywa dzisiaj wielki kryzys
— napisała w liście premier Beata Szydło.
Szefowa rządu przypomniała również słowa Jana Pawła II, który w 1993 roku przestrzegał: „Wchodzenie do Europy nie może odbywać się kosztem rezygnacji z praw zdrowego sumienia w imię opacznie rozumianej tolerancji i pluralizmu. Oznaczałoby to dobrowolne poddanie się nowej formie totalitarnego zniewolenia. Tym niebezpieczniejszej, że przyjętej własnowolnie”.
Dzisiejsze pytanie o jedność Europy to także pytanie o miejsce Polski w europejskiej wspólnocie. Papieskie słowa to także i dziś swoiste wezwanie do dawania świadectwa własnej tożsamości, chrześcijańskich korzeni, szacunku dla suwerenności narodów tworzących wspólnotę. To świadectwo nie oznacza jednak rezygnacji z idei jedności, otwartości i solidarności
— podkreśliła Premier Beata Szydło.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/361627-europa-kryzys-i-nadzieja-ciekawa-konferencja-na-zamku-krolewskim-premier-pytanie-o-jednosc-europy-to-pytanie-o-miejsce-polski-we-wspolnocie-wideo-na-zywo
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.