Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych pomiędzy Prezydentem m.st. Warszawy a tzw. Komisją ds. reprywatyzacji. Stwierdził niezbicie, że do żadnego sporu kompetencyjnego nie doszło. Co to oznacza dla Hanny Gronkiewicz-Waltz? Nie może podnosić, że to ratusz ma wyłączność w zajmowaniu się wydawanymi niegdyś decyzjami reprywatyzacyjnymi. Decyzja sądu nie oznacza jednak, że prezydent Warszawy ma obowiązek stawienia się przed Komisją Weryfikacyjną. Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego oznacza też, że upadł koronny argument prezydent Warszawy, iż nie stawia się ona na rozprawach Komisji weryfikacyjnej właśnie z powodu rzekomego sporu kompetencyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, chociaż nie tożsame. Natomiast warunkiem zaistnienia sporu kompetencyjnego jest zarówno materialno prawna, jak też procesowa tożsamość sprawy.
– czytamy w uzasadnieniu.
Po analizie wniosków NSA doszedł do konkluzji, że wskazywana w nich sytuacja dotyczy dwóch różnych postępowań prowadzonych w ramach odrębnych kompetencji przypisanych przez ustawodawcę dwóm różnym organom, a zatem nie odnosi się do tej samej sprawy w znaczeniu procesowym.
Stąd też nie ma podstaw do kwalifikowania takiej sytuacji jako sporu kompetencyjnego w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), co czyni niezasadnym wnioski Prezydenta m.st. Warszawy.
– czytamy w uzasadnieniu.
Dzisiejsze postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego oddają wnioski Prezydenta Warszawy o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem a Komisją ds. usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości położonych w Warszawie przy ulicach: Twardej 8 (sygn. akt I OW 178/17), Twardej 10 (sygn. akt I OW 179/17) i Chmielnej 70 (sygn. akt I OW 191/17 oraz I OW 192/17).
Zdaniem sądu nie było w tej sprawie sporu. Sąd nie wypowiadał się na temat decyzji , bo te są przedmiotem zaskarżenia. Sąd nie zajmuje się także kontaktami organów administracji państwowej i samorządowej. (…). Prezydent prowadząc postępowania wznowieniowe, opiera się na Kodeksie Postępowania Administracyjnego, a komisja działa na podstawie KPA oraz ustawy.
– tłumaczyła rzecznik Naczelnego Sądu Administracyjnego sędzia Małgorzata Jaśkowska.
-
Uwaga! Masz jeszcze szansę na skorzystanie z wyjątkowej oferty!
Zamów i opłać roczną prenumeratę pakietu: tygodnik „Sieci” i miesięcznik „wSieci Historii”, a otrzymasz w prezencie książkę Malcolma Lamberta pt.”Średniowieczne herezje”.
Pospiesz się! Szczegóły na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/360993-kompromitacja-hanny-gronkiewicz-waltz-naczelny-sad-administracyjny-nie-ma-sporu-kompetencyjnego-czy-ta-decyzja-zmusi-prezydent-warszawy-do-zeznan