Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec września wyniosła 6,9 proc. To historyczny moment, ponieważ do tej pory w Polsce nie mieliśmy bezrobocia poniżej 7 proc., więc to kolejny spadek o 0,1 pkt proc.
— powiedziała w telewizji wPolsce.pl minister Elżbieta Rafalska podkreślając, że są to najświeższe dane.
Przyznała, że to kolejny rekord, chociaż nie robią już one na nikim wrażenia, ale jest to „najlepszy wynik od 1991 roku”.
Ubyło nam ponad 18 tysięcy osób bezrobotnych. Musimy jednak powiedzieć, że coraz bardziej doskwiera nam niedobór pracowników, a wśród osób bezrobotnych coraz większą część stanowią osoby długotrwale bezrobotne, które są najdalej oddalone od rynku pracy, które są najtrudniejsze do zaktywizowania, które często rejestrują się, ponieważ chcą mieć - co jest oczywiste - prawo ubezpieczenia zdrowotnego
— wyjaśniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Elżbieta Rafalska dodała jednak, że mimo, iż mamy dobrą sytuację na rynku pracy, dla dalszego szybkiego rozwoju polskiej gospodarki powinniśmy sięgać i aktywizować zawodowo niewykorzystane zasoby pracy.
Spadek stopy bezrobocia w granicach od 0,1 do 0,2 punktu procentowego odnotowano w 14 województwach. W kolejnych 5 województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, podlaskim i świętokrzyskim) wskaźnik bezrobocia spadł o 0,2 punktu. Tylko w 2 województwach (pomorskim i wielkopolskim) natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie uległo zmianie.
Najniższa stopa bezrobocia (4,1%) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa (11,9%) – w województwie warmińsko-mazurskim.
Co ważne, liczba bezrobotnych w końcu września br. w stosunku do tego samego miesiąca rok temu zmniejszyła aż o 206,7 tys. osób. Oznacza to spadek na poziomie 15,6%.
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu br. wyniosła 154,1 tys. W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,2 tys. (0,2%). Jednak w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku należy mówić o wzroście na poziomie 10,8% (15 tys. ofert więcej).
Spadek liczby wolnych miejsc pracy we wrześniu br. miał miejsce w 10 województwach. Oscylował w przedziale od 0,1% (spadek o 11 ofert) w województwie dolnośląskim do 13,7 % (spadek o 1,0 tys. ofert) w województwie zachodniopomorskim.
Wzrost liczby ofert pracy odnotowano z kolei w 6 województwach. Najsilniejszy wzrost miał miejsce w województwie kujawsko-pomorskim (1,2 tys. ofert więcej, co oznacza wzrost o 15,8%) oraz w województwie opolskim (0,7 tys. ofert więcej, wzrost na poziomie 13,8%).
wkt/mrpips.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/360944-nasz-news-rekordowo-niskie-bezrobocie-rafalska-stopa-bezrobocia-pod-koniec-wrzesnia-wyniosla-69-proc-takiego-wyniku-nie-mielismy-od-1991-r